Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezite

leave a comment »

Morbid obezite, dünyada sıklığı adeta salgın şeklinde giderek artan, pek çok faktöre bağlı gelişen ve pek çok hastalığa neden olan kompleks bir hastalıktır. Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen bu hastalık, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda obezitenin toplam beklenen ömürde 12 yıl kısalmaya yol açtığı hesaplanmıştır.

Kabaca vücuttaki yağ dağılımının gerekenden fazla artmasına obezite denmektedir. Diğer bir tanımlamayla kas yapısı gelişmiş insanlar hariç, standart boy- kilo ölçüsünün % 20 üzerine çıkıldığı durumdur. Şişmanlığı belirlemede kullanılan en önemli formül beden kütle indeksidir (BMI). Kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilir. Buradan değerlerinizi girerek kilo probleminizin ağırlığını bulabilirsiniz.

Çağımızın hastalığı olarak tüm dünyada ciddi önlemler alınmasına neden olan obezite, BMI değerinin 30 ve üzerinde çıkmasıdır. Morbid obezite ise vücut kütle indeksinin[VKİ] 40 kg/m2’den fazla olmasıdır. Morbid obezite tanılı hastalar Avrupa ve Amerika’da tüm populasyonun % 2-5’ni oluşturmaktadır. 1995 yılında dünyada 200 milyon obez erişkin varken 2000 yılında bu sayı 300 milyona ulaşmıştır.

Fazla kilo prevalansı Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde %64, İsrail’de %38 olarak bildirilmiştir. Aynı ülkelerde obezite prevalansı ise sırasıyla %19 ve %21’dir. İngiltere’de son 10 yılda obezite 2 kat artmış olup, erişkinlerin %50’den fazlasının obez olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde yürütülmüş olan epidemiyolojik bir çalışmada 1990 yılında obezite prevalansı %18.6 olarak bulunmuş olup, 2000 yılında obezite prevalansının erişkin erkeklerde %21.1, erişkin kadınlarda %43 olduğu belirtilmiştir. Türkiye’de 10 yıl öncesine kıyasla obezite prevalansının kadınlarda %36, erkeklerde %75 oranında arttığı gösterilmiştir.

Hipertansiyon, dislipidemi, insülin rezistansı ve ağır psikolojik strese yol açması nedeni ile önemli bir sorun olan obezite, çocukluk çağında da giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalarda erişkinlerin %33’ünün, çocuk ve gençlerin ise %20-27’sinin obez olduğu, 1976’dan sonraki on yılda 6-11 yaşlarında obezitenin %54 oranında, 12-21 yaşlarındaki çocuklarda da %64 oranında arttığı bildirilmektedir. Son yıllarda obezitenin çocukluk yaş grubunda geçmiş yıllara göre sıklığının arttığı gösterilmiştir.

Obeziteye neden olan çok yemenin mekanizmasında beyindeki iştah merkezi önemli rol oynamaktadır. İnsan ve hayvanlarda tokluk ve açlık sinyallerini alan merkezler olduğu gösterilmiştir. Beyinde besin alımını etkileyen çeşitli maddeler(peptidler; kolesistokinin, ürokortin ve nöropeptid Y) bulunmaktadır. Kolesistokinin ve ürokortin besin alımını azaltırken, NPY ise besin alımını artırmaktadır. NPY beynin pek çok bölgesinde bulunur. Birçok obezitede beynin çeşitli bölgelerinde NPY’nin arttığı gösterilmiştir.

İnsülin vucutta bulunan şekerin regülasyonunu sağlar. Obez çocuklarda hiperinsülinemiye(kanda insülinin fazla olması) rağmen normal glukoz düzeyleri insülin direncinin varlığını gösterir. Önlem alınamadığı durumda insülin direnci nedeniyle glukoz toleransı bozulup hiperglisemi(kanda glukozun arttığı durum) gelişebilecektir. Vücut ağırlığının artması ile birlikte insülinde de belirgin artış olmaktadır. Yağ hücre kütlesinin büyümesi ve insülin gereksiniminin artmasına karşın reseptör sayısının azalması insülin direncine yol açmaktadır. Bu nedenle özellikle son yıllarda sıklığının gittikçe artmasıyla gündeme gelen adolesan çağda tip II diyabetes mellitus(tip II şeker hastalığı) hastalığının obez çocuklarda ortaya çıkışı kolaylaşmaktadır.

Araştırmalar sonucunda obezitenin gelişmiş ülkelerde düşük sosyoekonomik düzeylerde, gelişmekte olan ülkelerde ise yüksek sosyoekonomik düzeye sahip kesimlerde daha sık olduğu gösterilmiştir. Şiddetli obezite ise sosyoekonomik durumdan bağımsızdır. Beslenme biçimi ve beslenme alışkanlığı olarak yüksek kalorili yiyeceklerle beslenen çocuklarda obezite daha kolay gelişmektedir. Yaptığımız çalışmada yüksek kalorili ve düşük lifli hazır yiyeceklerin %52 oranında tüketilmesi bu veriyi desteklemektedir.

Morbid obezite ile ilişkili hastalıklar arasında; koroner arter hastalığı, tip 2 diabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, safra kesesi taşı , osteoartrit, göğüs ve kolon kanseri gibi bazı kanserler, serebral vasküler atak, uyku apnesi, hipoventilasyon sendromu , respiratuar bozukluklar, gastroözafageal reflü, depresyon, infertilite, idrar inkontinansı ve polikistik over sayılabilir.

Obeziteye sebep olan psikolojik faktörler ve psikiyatrik hastalıklar stres, gerilim, huzursuzluk, kaygı, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, depresyon, alkol kullanımı, amfetamin ve türevlerinin kullanımı, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza), duygudurum bozuklukları (Depresyon; Majör Depresyon, Distimi) Aleksitimi, psikotik bozukluklar, aile içi iletişimsizlik ve evlilik sorunları, antipsikotik ve antidepresanlarla tedavi… gibi sıralanabilir.

Bununla birlikte obezitenin yol açtığı psikiyatrik hastalıklar da bulunmaktadır. Bunlar arasında uyku bozuklukları (Uyku Apne Bozukluğu), cinsel isteksizlik ve cinsel işlev bozuklukları, kronik stres, depresyon, Orthoreksiya Nervoza, ilişki ve evlilik sorunları, madde kötüye kullanımı, intihar davranışı, somatoform bozukluklar (Konversiyon/Histeri) sayılabilir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız… Op Dr Murat Üstün

//

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Mayıs 6, 2010 8:59 am

Obezite kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: