Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Sağlıkta "MHRS" dönemi

leave a comment »

saglikta-mhrs-donemi-Pilot bölge seçilen Erzurum ve Kayseri’de uygulamaya başlanan Merkezî Hastane Randevu Sistemi (MHRS) ile hastalar istediği hastaneden istediği doktora randevu alabilecek.

Sistemle hastanelerdeki yoğunluk ve zaman kaybının önlenmesi hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı, pilot uygulama sonunda sistemi tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Hastaların istediği hastane ve hekimden randevu almasına imkân tanıyan Merkezî Hastane Randevu Sistemi (MHRS), Erzurum ve Kayseri’de uygulanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı, pilot uygulama sonunda sistemi tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Sistem, vatandaşların Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2. ve 3. basamak hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri için 182 çağrı merkezini arayarak canlı operatörlerden istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilmelerini sağlıyor.

Erzurum ve Kayseri’de uygulaması başlayan proje ile hasta memnuniyetinin artması ve hastane kuyruklarının azaltılması amaçlanıyor. Sistemin işlemesi için ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi’nin aranması gerekiyor. Vatandaş, operatöre TC kimlik numarasını vererek randevu talebinde bulunuyor. Randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinin verilmesinin ardından, operatör tarafından uygun tarih ve saat dilimleri vatandaşa iletiliyor. Randevu zamanından önce aynı hat aranarak, randevu iptal edilebiliyor.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Sağlık Bakanlığı’nın bu sistemle hastalarına özel hastanelerin benzer hizmetinin üst kalitesinde hizmet sunduğunu açıkladı. Çetinkara, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: “Uygulamada insanlarımız 182 çağrı merkezini arayarak randevu alabilmektedir. Hastalar, yarın için randevu alırken, muayene olmak istediği doktorun kaçıncı poliklinikte olduğunu öğrenirken bu doktordan randevu alması da sağlanmaktadır. Eğer istediği doktorun o gün için polikliniği yoksa hangi gün olduğu ve bu günler içinde randevu alma imkanları vardır. Yine çağrı merkezinde bulunan personelimiz, aldıkları eğitim seminerlerinin yanı sıra tıp dilinden anlıyor olmaları hastalar için önemli avantajlar sağlamaktadır. Mesela hastamız şikayetine binaen hangi branştaki doktora gideceği konusunda da bu personelimiz yönlendirecek ve randevu almaları sağlanacak.”

Dr. Kadir Çetinkara, uygulamanın yeni olması nedeniyle hastaların geçiş süresince mağdur olmamaları adına muayene için randevu alan ve almayanların mutlaka tedavi edileceklerini söyledi. Çetinkara, “Ama bu sistemi kullanan hastalarımızın zaman kaybının önüne geçerken, kendisini takip eden doktorun hangi günlerde poliklinikte olup olmayacağı, kendisine tekrar muayene olma imkanı sağlanması adına bu sistem çok önemlidir.” dedi.

Dr. Çetinkara, uygulama başlar başlamaz sistemin nasıl çalıştığını görmek amacıyla ilk randevu alan kişilerden birisi olduğunu hatırlatarak, ara ara bu şekilde randevu alacağını ifade etti. Çetinkara, “İlk randevu aldığımda sistemde bir sorun olmadığını gördüm. Sistemle alakalı aksaklık olmaması için de çalışacağız. Bu konuda sorun yaşayan hastalarımızın bize başvurmalarını isteriz.” diye konuştu.

Kaynak : ZAMAN

//

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Mart 1, 2010 10:21 am

Genel Sağlık kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: