Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Mantar ilaçlarına dikkat!

leave a comment »

Mantar-ilaçlarına-dikkatTırnaklarımdaki mantar sorununa karşı, cildiyeci hap verdi. Ancak ben aynı zamanda aspirin ve kolesterol düşürücü ilaç da kullanıyorum. Yan etkisi olur mu? B.L./Van

Evet. Mantar ilaçlarının birçoğu karaciğerde diğer yüzlerce ilacın parçalanmasını ve vücuttan atılmasını yavaşlatır.

Kanda birikebilir

Sonuçta kanda aspirin, kolesterol düşürücü ilaç ve tansiyon ilacının birikme olasılığı ortaya çıkar. İstenmeyen burun ve mide kanamaları, tansiyon düşmeleri ve karaciğer hasarları ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin, mantar tedavisinde kullanılan hapları dikkatli ve kontrollü alması gereklidir. Hatta cilde sürülen ve mantar tedavisi için kullanılan kremler bile emilerek kana geçer ve aynı yan etkilere yol açabilir. Tedavinin bilinçli ve kontrollü yapılması şarttır.

Ağrı kesicileri sakın reçetesiz almayın!

* Bel fıtığı ameliyatından sonra Johnny Hallyday’in, ağrılarını azaltmak için ağrı kesici ilaç verilerek komaya sokulmasına inanamadım. Ağrı kesici öldürür mü? A.S./Bursa

Ağrı kesici ilaçların ölüme neden olabildiği biliniyor. Bu tarz ilaçlar, Türkiye’de bulunmayan bir ağrı kesici türü olan parasetamol ve hidrokodon karışımıdır. Bu hidrokodon, opiat agonisidir. (Vücutta doğal olarak bulunan afyon benzeri moleküllerdir) Bunların uyarılmasıyla uykuya eğilim, ağrıda azalma, uyuşma hatta narkozun yanı sıra çarpıntı ve tansiyonda yükselme yapabilir. Sonuçta da beklenmedik kalp krizleri hatta ölümlerle sonuçlanabilir.

Öldürür!

Ağrı kesici ilaçların kombine olarak piyasaya verilmesini engelleyen Sağlık Bakanlığı’nın aldığı olumlu bir karardır. Diğer bazı ağrı kesici ilaçlar da ölüme yol açabilir. Parasetamol, piroxicam, sulindac, eucalyptus gibi ağrı kesici ve romatizma ilaçları, ölüme neden olabilirler.

Hekime danışın!

Ayrıca daha da önemlisi yurtdışında çok kullanılan ağrı kesici bitkiler var. Özellikle ‘Afrika Şili’si, ‘Cayenne Biberi’, ‘Jameika Kınası’ ve ‘Kuş Biberi’ adlı bitkiler, ağrı kesici amaçla romatizmal hastalıklarda kullanılıyor. En sık kullananlar ise Amerika ve Doğu Asya halkı… Ancak yapılan araştırmalarda bu bitkilerin ölüme bile yol açabileceği anlaşıldı. Bilinçsiz ağrı kesici ile romatizma ilaçlarının kullanılmasının son derece riskli olduğu ortaya çıktı. Ağrı kesici ilaç, kullanmadan önce mutlaka hekime danışılması ve reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durulması gerekiyor.

Fizik tedaviden yararlanın!

* Her gece bir ağrı kesici içmeden uyuyamıyorum. Acaba ağrı kesici bağımlısı mı oldum? İ.D./Hakkari

Burada önemli olan ağrıların bölgesi ve süresidir. Genelde ağrı kesici ilaçlar, bağımlılık yapmaz. Ancak afyon türevleri ve kodain gibi narkotik ağrı kesicilerin kullanılması, kısa sürede bağımlılık yapar. Ayrıca tramadol gibi yeşil reçeteyle yazılan bazı ağrı kesici ilaçlar da bağımlılık yapabilir. Ağrının tedavisinde fizik tedavi gözden kaçmakta veya ihmal edilmektedir. Bu nedenle mutlaka fizik tedaviden de yararlanmak gerekir.

Kaynak : SABAH GAZETESİ

//

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Mart 1, 2010 10:15 am

Genel Sağlık kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: