Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Küflü peynir tehlike saçıyor

leave a comment »

küflü-peynir-tehlike-saçıyorTürkiye’de küflü peynirlerin hijyenik ortamlarda üretilmediği, kanser olmak üzere birçok tehlike taşıdığı belirtildi.

KONYA Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Birol Özkalp, “Yağsız tulum peyniri bez tulumlar içerisinde mahzen veya merdiven altında olgunlaştırılarak, hatta küflü çivi de batırılarak küflü peynir üretiliyor. Türkiye’de yapılan küflü peynir, bilimden uzak, hijyenik olmayan ortamlarda yapılıyor. Normalde sterilize edilmiş ortamlarda yapılması gerekiyor. Bu işlem Avrupa’da böyle işliyor” diye konuştu.

Türkiye’de küflü peynirin özel üretim yeri olmadığından, birçok zararlı bakterinin bulunduğu ortamlarda yapıldığını belirten Yrd.Doç.Dr. Özkalp, bu nedenle de tüketildiği zaman başta kanser, birçok hastalığa neden olabileceğini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Birol Özkalp, “Bu ürün özellikle insanlara kansorojen ve hemorojik birçok etkide bulunabilmektedir. Bunun yanında tüketen kişilere penisilin alerjisi ile üst solunum yolu enfeksiyonları bulaşabilir” dedi.

Yrd.Doç.Dr. Özkalp, küflü peynir yapım yerlerinin bir an evvel denetim altına alınması gerektiğini ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Birol Özkalp, “Ülkemizde küflü peynir yapımı yasaklanmamalı. Avrupa’da bu peynirin yapımı doğru ve hijyenik olduğu için tüketilmesi de yasak değil. Bizde yapım yerlerini şartlara uygun hale getirip, bu peynir türünü tamamıyla hijyenik ortamlarda ve bilimden yararlanarak üretmeliyiz” diye konuştu.

İhsan YALÇIN/ DHA

//

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Şubat 27, 2010 11:39 am

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: