Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Yapay tatlandırıcılar kilo aldırıyor!

leave a comment »

Yapay tatlandırıcılar kilo aldırıyor!	Normalde tatlı yendiğinde vücudun çok kalorili yiyeceklere hazırlandığını belirten uzmanlar, sakarinle tatlandırılmış besinlerin aynı uyarıyı yapmadığını açıkladı. Bu durumda kişi, fark etmeden şişmanlıyor

ABD `li bilim adamları, düşük kalorili içeceklerin kilo yapma riski olduğunu açıkladı. Yapay tatlandırıcı içeren diyet içecekleri tüketenlerin kalori açlığı çekerek bunu telafi etme yoluna gittiği ve sonuçta kilo aldıkları bildirildi.

Indiana `daki Purdue Üniversitesi `nden Susan Swithers ve Terry Davidson `un fareler üzerinde yaptıkları testlerden elde ettikleri bulgulara göre, glikozlu yoğurt yerine sakarinle tatlandırılmış yoğurt verilen hayvanlar daha fazla kalori almaya eğilimli oldu ve sonuçta da vücutlarında daha çok yağ depoladı. Araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların, şeker tadıyla yüksek kalorili yiyecekler arasındaki ilişkiyi kopardığını ve vücudun tüketilecek kalori miktarını düzenleme yeteneğini bozduğunu belirttiler.

Elde ettikleri bulguların şimdiye kadarki yaygın inanışa aykırı olduğunu ifade eden araştırmacılar, normalde tatlı yiyeceklerin alınmasıyla vücudun çok kalorili yiyeceklere hazırlandığını fakat bunun sahte çıkması üzerine sistemin algılama mekanizmasının karıştığını belirttiler.

Sonuçta da araştırmacılara göre, düşük kalorili diyet içecek tüketenler ya daha fazla yiyor ya da daha az enerji harcıyor. Aşırı şişmanlık ve obezite yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabete yol açıyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

2008-02-12 Milliyet

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:22 pm

Basında Diyet kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: