Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezite İle Mücadeleye Destek

leave a comment »

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu `nun (TGDF ) Sağlık Bakanlığı `nca hazırlanan `Obezite ile Mücadele Ulusal Eylem Planı `nı desteklediği bildirildi.

TGDF `den yapılan yazılı açıklamada, obezitenin günümüzün en yaygın sağlık problemi olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı `nın obezite ile mücadelede toplumun dengeli ve yeterli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi ve fiziksel aktiviteye özendirilmesi çabalarına gıda sanayi olarak destek verildiği belirtildi.

Dünyada şişman sayısının 1,6 milyara, obez sayısının da 400 milyona ulaştığı, 2015 yılında ise şişman sayısının 2,3 milyara, obez sayısının 700 milyona ulaşmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, Sağlık

Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, Türkiye `de obezite sıklığının erkeklerde yüzde 21, kadınlarda yüzde 42 olduğu aktarıldı. Çocuklarda obezite görülme sıklığının son 20 yılda yüzde 6-7`den yüzde 15-16`ya yükseldiğinin belirtildiği açıklamada, obezite ile savaş için

İstanbul `da Dünya Sağlık Örgütünce (WHO ) `WHO Avrupa Obezite ile Mücadele Konferansı ` düzenlendiği ve konferans sonucunda `Obezite ile Mücadele Avrupa Şartı`nın imzalandığı hatırlatıldı. Açıklamada, `Obezite ile Mücadele Avrupa Şartı` ile bütün ülkelerin `Obezite ile Mücadele Eylem Planı ` hazırlamalarını istendiği, Türkiye `de Sağlık Bakanlığı `nın Obezite ile Mücadele Avrupa Şartı yükümlülüklerine uygun olarak `Obezite ile Mücadele Eylem Planı `nı hazırlayarak, görüşe açtığı kaydedildi.

2008-07-14 TRT

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 1:33 pm

Basında Diyet kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: