Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Mide küçültme ameliyatından kalkamadı, öldü

leave a comment »

Afyonkarahisar ’ın Dazkırı ilçesinde yeni evlenen obezite hastası genç , mide küçültme ameliyatının ardından solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dazkırı ilçesi Aşağıyenice köyünde oturan 200 kiloluk Mahmut Demiray (26) 2 ay önce evlendi. Kilolarından şikayetçi olan ve rahat hareket edemeyen Demiray , midesini küçülterek kilo verme yolunu seçti.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvuran Demiray ’ın doktorları mide küçültme ameliyatına karar verdiler.

Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan Demiray , solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Pamukkale Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi bölümünden Prof. Dr. Uğur Sungurtekin, 200 kilogramın üzerinde olan Mahmut Demiray ’ın takibinin Endokrinoloji servisi tarafından yapıldığını belirtti.

Demiray ’ın aşırı kiloya bağlı solunum sıkıntısı yaşadığını ifade eden Sungurtekin, “Endokrinoloji ve Kulak Burun Boğaz servisi tarafından gerçekleştirilen takiplerde hastanın kilo kaybetmesi gerektiği görüşü sunuldu. Alınan ortak kararla da Demiray ’ı mide rezeksiyonu (mide küçültme) operasyonuna aldık” dedi.

Prof. Dr. Ergün Erdem’le birlikte gerçekleştirdikleri operasyonun başarılı geçtiğini dile getiren Sungurtekin, şunları kaydetti:

“Demiray ’ın kilo kaybına yardımcı olmak için yapılan operasyonda midesini küçülttük. Ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. Ancak hastada solunum sıkıntısı olduğundan, olası problemlere karşı uyandırılmadan önce yoğun bakım servisine alındı. Burada tüpe bağlı olarak soluk alıp vermesi sağlandı. Operasyonun 2’inci gününde maalesef hastaya takılı tüp yetersiz geldi. Solunum yetmezliğine bağlı olarak Demiray ’ın kalbi durdu.” Yeni evli olan Demiray ’ın Aşağıyenice köyünde oturduğu, Denizli ’de özel bir şirkette şoför olarak çalıştığı belirtildi.

2007-11-27 Milliyet

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:32 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: