Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Mide `by-pass`ı ile obezliğe çözüm

leave a comment »

Mide `by-pass`ı ile obezliğe çözüm	Obezler, artık iki aşamalı ameliyatla tedavi ediliyor. İlk aşamada kapalı yöntemle hastanın ince bağırsağının yüzde 80`i devre dışı bırakılıyor, daha sonra mideye by-pass yapılıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ ) Hastanesinde , ölümcül derecede obezler, Türkiye `de ilk kez uygulandığı belirtilen iki aşamalı ameliyat ile tedavi ediliyor.

AÜ Hastanesi `nde 1. 62 metre boyunda 207,5 kilogram ağırlığındaki 45 yaşındaki kadın hastaya, iki aşamalı ameliyatla obezite tedavisine başlandı. İlk aşamada laparoskopik (kapalı) yöntemle hastanın ince bağırsağının yüzde 80`inin devre dışı bırakıldığı ve kadının 14 günde 21,5 kilogram verdiği bildirildi.

Hastaya bir yıl sonra ikinci ameliyat uygulanarak ince bağırsağın eski haline getirileceği, bu aşamada gastrik by-pass ile midenin küçültüleceği belirtildi.

YARDIMSIZ YÜRÜYEMEYEN HASTALARA

AÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof . Dr. Güner Öğünç , beden kitle indeksi 40 ve üzerinde olan, tüm vücudunda ya da gövde ve karın bölgesinde obezite bulunan, cerrahi dışı tüm yöntemleri denemiş, ancak başarılı olamamış kişileri ameliyat ettiklerini söyledi.

Obezleri, mideye takılan bir bant (mide kelepçesi) veya gastrik by -pass ile tedavi ettiklerini belirten Prof. Dr. Öğünç , Türkiye `de ilk kez, birisinin yardımı olmadan yürüyemeyen ve ölümcül derecede obez bir kişiye iki aşamalı ameliyat uyguladıklarını kaydetti. Ölümcül derecede obezlere doğrudan cerrahi müdahale yapılamadığına dikkati çeken Prof. Dr. Öğünç , ilk aşamada uyguladıkları yöntem ile bu kişinin kilosunun bir yılda önceki kilosunun yarısına düşeceğini söyledi. İkinci aşamada yaptıkları gastrik by -pass ile midenin bir yumurta sığabileceği kadar küçültüldüğünü ve kişinin yeniden almasının önlendiğini belirtti. Öğünç , obezitenin dünyadaki açlıktan daha ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

İkinci ameliyat olmazsa riskli

İlk aşamada hastanın ince bağırsağının alt ve üst kısmında ağızlaşma yaparak bağırsağın yüzde 80`ini devre dışı bıraktıklarını ifade eden Prof. Dr. Öğünç , kişinin bu şekilde istediği her şeyi yiyebildiğini, ancak, bir yıl sonraki ikinci aşamada ince bağırsağın eski haline getirileceğini söyledi. Bunun yapılmaması durumunda ölüm riski doğacağını söyleyen Prof. Dr. Öğünç , bu nedenle ikinci aşamanın çok önemli olduğunu kaydetti.

2008-02-12 Yeni Şafak

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:33 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: