Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Gıdaların kanseri önlediği bilgileri yanlış

leave a comment »

Türkiye de ve dünyada bugün birçok besinin kanseri önlüyor diyerek satıldığını ifade eden Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji ve Prevantif Onkoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, insanların göz göre göre dolandırıldığını söyledi.

Antalya Papillon Zeugma Hotel de düzenlenen 2. Prevantif Onkoloji Sempozyumu nda konuşan Prof. Dr. İsmail Çelik, dünyada kanserin önlenmesinde herkesin kullanacağı bir ilacın olmadığının altını çizerek, `Kanseri önlediğine dair bugün piyasada birçok ürün satılıyor. Bunlar kanseri önlese, bugün birçok ilaç devi şirket var. Bu şirketler şimdiye kadar o ürünü ilaç haline getirirlerdi. Yani piyasada kanseri önlüyor diye satılan birçok bitki veya ürün halkı kandırmaktan dolandırmaktan başka bir şey değil.` dedi.

İnsanların kanserden korunmak için yedikleri besinleri de bir ilaç gibi algıladıklarını kaydeden Çevik, öncelikle bu ayrımın iyi yapılması gerektiğini vurguladı. Kansere iyi geliyor diye satılan bazı bitki ya da sebzelerin çok fazla tüketildiğinde farklı hastalıklara yol açtığına dikkat çeken Çevik, `Örneğin cevizi her gün tüketirsek içindeki yağ yüzünden obeziteye neden olabilir, soya meme kanserine neden olabilir. Sigara içen insanlara her gün havuç yemesini söylerseniz, havucun içinde bulunan bir maddeden dolayı ölüm riski artabilir.` ifadesini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mutlu Hayran ise, kanser hakkında birçok şeyin yanlış bilindiğini, bu yüzden 30 milyon kişinin hayatlarını kısıtladığını söyledi. Hayran, özellikle ekranlarda şundan şu kadar yerseniz kansere iyi gelir şeklindeki bilgilerin halkı dolandırmaktan başka bir işe yaramadığını savundu.

Doç. Dr. Mutlu Hayran, Türkiye de 250 bin kanser hastası bulunduğunu, bunu önemsediklerini belirterek, `Bizim için önemli olan kanserli hastaların rahat yaşaması. Biz kanseri kötü olarak anlatırken çoğu kanser hastası da kötü bir şey yapmışçasına kendilerini toplumdan uzaklaştırıyorlar. Bugün 30 milyon insan kansere yakalanacağız korkusuyla yaşıyor. Bunun en büyük nedeni kanser konusunda doğru bildiğimiz çoğu şeyin büyük bir yanlıştan oluşması. Kanser denilen şey 100 den fazla ve farklı hastalıktan oluşuyor. Basından veya diğer alanlardan alınan çoğu bilgi yanlışlarla dolu. Örneğin, köpekbalığı kanı, brokoli, domates, nar gibi şeyler kanseri önlüyor. Yâ da şunları yaparsanız kansere yakalanma riskiniz azalıyor gibi birçok yanlış bilgiye insanlar maruz kalıyor.` şeklinde konuştu.

2008-12-21 birincikuvvet.com

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 12:12 pm

Basında Diyet kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: