Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Gençler `Fast Food`u Tercih Ediyor

leave a comment »

Araştırmalar gençlerin çoğunun fast food`a yöneldiğini ortaya koyuyor.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Perihan Arslan , `Yapılan araştırmalar, hafta sonları gençlerin yüzde 70`inin alışveriş merkezlerindeki fast food gıdalarla beslendiğini ortaya koyuyor` dedi. Obezite sorununun her geçen yıl arttığına dikkat çeken Arslan , yanlış beslenme ve fiziksel aktivitenin azlığı gibi etkenlerin kiloya neden olduğunu söyledi.

Genetik özelliklerin de kiloda önemli bir etkisinin olduğuna dikkati çeken Arslan , `Obezitede genetik özellikler tabanca ise çevresel faktörler de o tabancayı çeken tetiktir` diye konuştu. Obezitenin çocuk ve gençleri tehdit ettiğini vurgulayan Arslan , `Türkiye `de çocuklardaki obezite oranı son 20 yılda yüzde 5`ten yüzde 15`e yükseldi. Yanlış beslenme ve aktivite azlığı bunda önemli bir etken` dedi, Arslan , fast food restoranlarının sayısı hızla arttığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

`Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan ve fast food yiyecekler satan mekanlar, sosyal bir ortam sağladığı için gençler tarafından tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar, hafta sonları gençlerin yüzde 70`inin buralarda yemek yediğini ve haftada 2 kez fast food türü yiyeceklerle beslendiğini gösteriyor. Buralara harcanan para, yılda 5.2 milyar dolar. Haftada 2 kez bu tür yiyecekleri tüketmek ise 15 yılda 4.5-5 kilo

alınmasına neden olabiliyor .`Demir, kalsiyum, vitamin, folik asit açısından fakir, yağ, enerji,kolestrol, tuz ve basit karbonhidrat bakımından zengin fast food

yiyeceklerin obeziteyi tetiklediğini ifade eden Arslan , kolay erişilebilirlik, lezzet ve reklamların gençleri ve çocukları bu yiyeceklere yönlendirdiğini vurguladı.

Televizyon ve Bilgisayar Obezite Riskini Artırıyor

Çocukların günde en az 2 saati televizyon karşısında geçirdiklerini kaydeden Arslan , `Bu sırada hiçbir şey yemeseler bile harcayamadıkları enerji miktarı 167 kalori. Bir de kek , şekerleme, cips yediklerini düşünürsek bunlardan alacakları enerji en az 50-100 kalori` diye konuştu. Günde 2 saat kesintisiz televizyon izleyen ya da bilgisayar oynayan çocukların fazladan 40 gram alma olasılığı bulunduğunu ifade eden Arslan , gençlerin spora yöneltilmesi ve doğru beslenme konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Obezitenin özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için ciddi bir tehlike haline geldiğini vurgulayan Arslan , dünya sağlık örgütünün, yiyeceklerin üzerine `şişmanlatır` ya da `yüksek kalorili ürün` ibaresinin konulması, porsiyonların küçültülmesi gibi önlemler almayı planladığını bildirdi.

2008-07-17 TRT

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 1:33 pm

Basında Diyet kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: