Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Gastrik Bypass'la Karşılaştırmada Gastrik Band Başarısızlık Oranlarının Önemi

leave a comment »

434Fazla kilonun kaybı konusunda laparoskopik ayarlanabilir gastrik band ve laparoskopik Roux-en-Y gastrik bypassın etkinliğini karşılaştıran bir çalışmada; başarısızlık oranlarının eklenmesi veya eklenmemesi ile tedavi sonuçlarının anlamlı derecede değiştiği saptanmıştır. Başarısızlık, LAGB’nin çıkarılması, LRYGB’in değiştirilmesi veya bir metoddan diğer bir bariatrik prosedüre dönülmesini içermektedir.

American Society for Metabolic & Bariatric Surgery 25. yılık toplantısında sunulan bu çalışmada, toplam 1280 hastanın 3 yıl ve 7 aylık sonuçları analiz edilmiştir. Bunların 576’sı LAGB, 704’ü LRYGB operasyonu geçirmiştir. Yaş ve cinsiyet dağılımı her iki grupta da eşittir. Ortalama vücut kitle indeksi LAGB için 45.6 ± 0.26 kg/m2 ve RYGBP için 47.7 ± 0.28 kg/m2 bulunmuştur. (P < .001).

Çalışmayı sunan Richard S. Flint (MD, director of bariatric surgery, Brigham & Women’s Hospital, Harvard Medical School, Boston, Massachusetts) görüşlerini şöyle açıklamıştır:

“Bazı çalışmalar bypassın daha effektif olduğunu söylemektedir. Bununla birlikte, daha güncel kanıtlar bandın en az bypass kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ve daha az perioperatif risk içerdiğini gözönünde bulundurursak, bu hastanın hangi operasyonu seçeceğinde oldukça etkili bir faktördür. Bu nedenle, gerçek cevabın ne olduğunu belirlemeye çalıştık.”

Çalışma, fazla kilo kaybını (EBWL) her iki prosedürden 1,2,3 yıl sonra değerlendirmiş ve nihai kilo kaybı verilerinde çalışma dışı kalan hastaların önemini irdelemiştir. 3 yıllık takiplerde, eğer başarısızlıklar hariç tutulursa, EBWL yüzdeleri her iki tedavide de hemen hemen aynıdır. Başarısızlıklar eklendiğinde EBWL yüzdesi ilk 1 yıldan sonra her iki tedavide de stabilize olmakta, 3 yılda ortalama EBWL LRYGB grubunda 73.3 iken, LAGB grubunda 37.0 olmaktadır. (P < .001).

Bu çalışmanın ikinci parçası, arttırılmış takipler ve gözden kaçan verilerin değerlendirilmesi için istatistiksel modelleme kullanılmasıdır. Bu analizde, ortalama aşırı kilo kaybı (EBWL) yüzdesi LYRGB grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.

Araştırmacılar bariatrik prosedürleri karşılaştırırken, tedavide başarısızlıklar gibi gözden kaçan verilerin değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu bildirmektedirler. “Kayıp verileri ve tedavi başarısızlıklarını doğru değerlendiremezseniz, yanlış bir hüküme varacağınızı düşünüyorum.” diyor Dr. Flint. “Ve hastanıza bypassla aynı sonuca ulaşacağını söylediğinizde, ama ulaşamadığında bu onu hayal kırıklığına uğratacaktır.

Dr. Flint “Hiç kimse hangi operasyonun hangi hasta için uygun olduğunu doğru şekilde tahmin edemez. Bu nedenle, gerçekten de kararı hastaya bırakmak doğru olabilir. Sizin ona gerçekleri sunmanız çok önemlidir. Eğer bir operasyonun savunucusuysanız veya yaptığınız tek bir operasyon türü varsa, hastayı yanlış bilgilendirirseniz dürüst davranmış olmazsınız.” diye ekliyor.

Sunumun ardından Victor F. Garcia, (MD, a pediatric surgeon, director of Trauma Services at Cincinnati Children’s Hospital Medical Center Trauma Services, and associate surgical director for the Cincinnati Children’s Comprehensive Weight Management Center, Ohio) konuya katkıda bulunmuştur.

“Gözden kaçan verileri ve takipten çıkan hastaları değerlendirmeye alan bu çalışmanın çok önemli ve ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yüksek düzeyde takip sağlamak için mücadele etmeliyiz. Eğer takip edemediğimiz hastalarımız varsa, izlediklerimizle aralarındaki farkları nasıl belirleyebiliriz?”

Dr. Flint sonuç olarak: “Söylemeye çalıştığımız şey,’Gerçek yanıt nedir?’ Başarısız olunan hastalara ne olmaktadır ve bunlar sonuçları nasıl etkilemektedir?Söylemeye çalıştığımız, bunların sonuçları ciddi şekilde etkilediğidir.”

Dr. Flint and Dr. Garcia herhangi bir finansal ilişkileri olmadığını da açıklamışlardır.

KAYNAK: American Society for Metabolic & Bariatric Surgery 25th Annual Meeting: Abstract PL-13. Presented June 18, 2008.

ÇEVİRİ: Op.Dr.Murat Üstün / Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 5:27 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: