Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Gastrik Band Ameliyatı Obez Gençlerde Metabolik Parametreleri Düzeltmektedir

leave a comment »

414Washington’da yapılan Endokrin Derneği 91. Yıllık toplantısında (Endo 2009: The Endocrine Society Annual Meeting) bu hafta sunulan bir çalışmaya göre; morbid obez olan genç yetişkinlerde laparoskopik ayarlanabilir silikon gastrik band (LASGB) metabolik sendromun etkilerini anlamlı şekilde düzeltiyor, hatta geri döndürüyor.

Çalışmayı sunan ekibe göre, uzun süreli çalışmalar gerekli olmakla birlikte, mide bandı genç populasyonda dirençli morbid obeziteyi ortadan kaldırmakta ve yandaş hastalıklarla kardiyovasküler yan etkilerin oluşumunu engellemekte faydalı olabilir. New York Columbia Üniversitesi’nden Dr. Ilene Fennoy ve arkadaşları, 14-17 yaşları arasındaki 9 erkek ve 15 kız morbid obez genci, gastrik band ameliyatı öncesi ve 1 yıl sonrasında antropometrik ve metabolik parametreler açısından analiz ettiler. Başlangıçta 24 deneğin 13’ü metabolik sendrom kriterlerine uyuyordu.

Araştırmacılar metabolik sendrom parametrelerinde ilk 6 ayda hızlı bir düzelme olduğunu, 12. Aya kadar daha az dramatik değişiklikler olsa da, düzelmenin sürdüğünü saptadılar. Mide bandı operasyonundan 6 ay sonra, beklendiği gibi vücut kitle indeksinde anlamlı azalma (51.3’ten 46.2’ye) ve bel çevresinde anlamlı düşüş (141 cm’den 131.2’e) saptandı. Metabolik sendromun diğer parametreleri (trigliseridler, sistemik kan basıncı, C-reaktif protein seviyeleri) gastrik band ameliyatını izleyen 6 ayda anlamlı şekilde düzeldi. (p < 0.05) Bu düzelmeler izlemin devam ettiği 1 yıl boyunca da devam etti.

Araştırmacılar raporlarında metabolik sendrom sıklığının % 54.2’den % 29.2’ye düştüğünü bildirdiler. Başlangıçta metabolik sendrom kriterleri taşıyan 5 hastanın 1. Yılda sadece ikisi metabolik sendrom olarak değerlendirildi.

Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı günümüzde sadece morbid obez yetişkinlerde değil, adolesanlarda da metabolik sendromu etkili şekilde düzelten bir çözüm olarak görünmektedir.

Kaynak: Reuters (Çeviri Op.Dr.Murat Üstün.Ancak kaynak belirterek ve link eklenerek alıntı yapılabilir.)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 4:59 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: