Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Esophyx TIF ameliyatsız reflü tedavisi ile ilgili makaleler

leave a comment »

Endoluminal fundoplication with EsophyX: the Initial North American experience.

(Esophyx ile endolüminal fundoplikasyon: Kuzey Amerika Deneyimi)

Bergman S, Mikami DJ, Hazey JW, Roland JC, Dettorre R, Melvin WS.

EsophyX gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisinde yeni bir tedavi seçeneğidir. Cihaz ağız yoluyla mideye sokulur ve yeni bir gastroözofageal valv oluşturmak üzere bir seri tam kat doku atacını yerleştirir. Bu çalışmanın amacı, başlatılan Kuzey Amerika çalışmasında bu yaklaşımın güvenliğini göstermek ve etkinliğini karakterize etmektir. Bu çalışma, Esophyx cihazı ile endolüminal fundoplikasyon geçiren hastaların değerlendirildiği retrospektif bir araştırmadır. İzlemde proton pompa inhibitörü kullanımı araştırılmış ve iki sorgulama sistemi ile GERD bağlantılı yaşam kalitesi (0-50 arası) ve semptom ağırlığı (0-72 arası) sorgulanmıştır. Kısıtlı olmakla birlikte, ilk değerlendirmelerde Esophyx cihazı kullanılarak yapılan endolüminal fundoplikasyon güvenli bir metod olarak görülmektedir ve GERD semptomlarının tedavisinde orta derecede etkinlik sağlamaktadır. Bu tekniği geleneksel cerrahi ve medikal tedavilerle karşılaştıracak yeni çalışmalara gereksinim vardır.

Surgical Innovation 2008 Sep;15:166-170

424

2. Antireflux transoral incisionless fundoplication using EsophyX: 12-month results of a prospective multicenter study.

(Esophyx kullanarak transoral(ağız yoluyla) kesisiz antireflü fundoplikasyon: Çok merkezli ileriye dönük 12 aylık çalışmanın sonuçları)

Cadiere GB, Buset M, Muls V, Rajan A, Rosch T, Eckardt AJ, Weerts J, Bastens B, Costamagna G, Marchese M, Louis H, Mana F, Sermon F, Gawlicka AK, Daniel MA, Deviere J.

Özet: Gastroözofageal bileşkede tam katlı bir valv oluşturmak için SerosaFuse doku yaklaştırıcılarla Esophyx sistemi kullanılarak uygulanan yeni bir transoral kesisiz fundoplikasyon (TIF) metodu araştırılmıştır. Cihaz bir kez mideye girildikten sonra çok sayıda dikiş uygulanabilmektedir. İleriye dönük ve çok merkezli bu çalışmada TIF yönteminin gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) tedavisinde etkinliği ve güvenilirliği araştırılmıştır.

Metod: Sürekli proton pompa inhibitörü kullanmakta olan, kronik reflü (GERD) hastası 86 hasta incelemeye tabi tutulmuştur. Redükte edilemeyen 2 cm’den büyük hiatal hernisi olan vakalar çalışma dışı tutulmuştur.

Sonuçlar: TIF prosedürü (n = 84) tüm hiatal hernileri azaltmış (n = 49) ve 4 cm (2-6 cm) ve 230 derece (160-300) yeni valv oluşturmuştur. Ciddi yan etki olarak cihazın yerleştirilmesi sırasında iki özofagus yırtığı ve bir işlem sonrası lümen içi kanama görülmüştür. Diğer komplikasyonlar hafif düzeydedir. 12 ay sonraki kontrollerde toplanmış aggregate (n = 79) ve stratifiye edilmiş Hill Grade I sıkılıkta valv (n = 21) % 73 hastada izlenmiş, % 86 hastanın ise GERD bağlantılı yaşam kalitesi (HRQL) skorunda % 50 veya üzerinde düzelme saptanmıştır. Hastaların % 85’i günlük PPI ilaçları alımını kısmen, % 81’i de tamamen bırakmıştır. Özofageal asid karşılaşmasında 37% ve 48% normalizasyon gözlenmiş, hiatal herni 60% ila 89% oranında azalmış, özofajit 62% ila 80% oranında tedavi olmuştur. Hill Grade I valvi olan hastaların % 50’den fazlası normalize olmuş kardiya çemberine sahiptir. Alt özofageal sfinkter (LES) istirahat basıncı % 53 ile anlamlı şekilde düzelmiştir. (p < 0.001) Semptom düzelmesi ve PPI ilaçları bırakmaya bakılarak Esophyx-TIF prosedürü hastaların % 56’sını tamamen iyileştirmiştir.

Tartışma: 12 aylık sonuçlar EsophyX-TIF yönteminin, kronik GERD’li hastalarda güvenli ve semptomları, PPI kullanımını, hiatal herniyi ve özofajiti azaltıp, LES istirahat basıncını arttırarak ve özofageal PH ile kardiya çevresini normalize ederek yaşam kalitesini arttırmakta effektif bir yöntem olduğunu göstermiştir. World Journal of Surgery 2008 Aug;32(8):1676-1688.

World Journal of Surgery 2008 Aug;32(8):1676-1688

Op.Dr.Murat Üstün tarafından çevrilmiştir. Devam edecektir. Kaynak gösterilerek ve tam adres eklenerek alıntı yapılabilir. Detaylı bilgi ve tedavi hakkında görüşmek için lütfen randevu alınız.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 5:12 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: