Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Cerrahinin yeni altın standardı: Minimal invaziv cerrahi

leave a comment »

Cerrahinin yeni altın standardı: Minimal invaziv cerrahi	Cerrahi yöntemlerdeki yeniliklerle artık ameliyatlar küçük bir yara izinden öteye gitmiyor.

Cerrahi operasyonlarda, geniş kesilerle yapılan ve iyileşme süresi uzun, komplikasyon riski yüksek olan “açık ameliyat” yerine, girişimin küçük deliklerden yerleştirilen kamera ve el aletleri aracılığıyla yapılan, daha az kanamaya neden olan “minimal girişimsel cerrahi” yöntemi tercih ediliyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekmel Tezel, türü ne olursa olsun her ameliyatın bir travma olduğunu ve travmanın şiddetinin yapılacak ameliyata ile kullanılacak tekniğe göre değiştiğini söyledi.

Son yıllara kadar tüm ameliyatların klasik yöntem olarak bilinen “açık ameliyat” tekniği ile yapıldığını belirten Tezel, son yıllarda birçok cerrahi branşta “minimal girişimsel cerrahi” yönteminin uygulanabilirliğinin kabul edildiğini belirtti. Tezel, bu yöntemin, “hastanın beden bütünlüğüne mümkün olan en az hasarı vererek, en iyi tedavinin yapılması, hastanın ameliyat sonrası hastanede yatış süresini kısaltarak, takip eden günler içinde olabildiğince hızla normal hayatına dönmesini sağlayan teknik” olarak tanımlandığını söyledi. Tezel, yöntemin en büyük avantajının ise her türlü cerrahi işleminin olabilecek en küçük kesi ile yapılabilmesi olduğunu vurguladı.

Tezel, “minimal girişimsel cerrahi” ile yapılan ameliyatların başarı oranın oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Yöntem, artık günümüz cerrahisinin altın standardıdır. Hastalığı tedavi ederken yeni hastalıklara yol açmadan, hastaya mümkün olan en iyi tedaviyi, en kısa yoldan, en kısa zamanda ve en az zararla yapmak bu yöntemde esas alınmıştır” dedi.

Ameliyat edilecek bölgede geniş kesi açılmasının, öncelikle hastanın daha çok ağrı duymasına, yaranın iyileşme süresinin uzamasına yol açabildiğini belirten Tezel, “Bu yöntem sayesinde hastada komplikasyon gelişme riski azalmakta, yara yerinde enfeksiyon riski en aza inmektedir. Bu da operasyonun başarısını artırmaktadır” diye konuştu.

Uygulama alanları

Tezel, gerektiğinde ameliyatların geniş kesiler şeklinde açık cerrahi denilen klasik yöntemle yapılması gerektiğini de vurgulayarak, uygun yöntemin hastalığın “yaygınlık derecesine” göre seçildiğini anlattı. Açık cerrahiye ait dezavantajların, minimal girişimsel cerrahinin geliştirilmesine yol açtığını belirten Tezel, şunları söyledi: “Kadın doğumcular ve genel cerrahların ardından, kalp ve damar cerrahları ile diğer cerrahi branşlar da minimal girişimsel cerrahiyi, açık cerrahiye bir alternatif olarak uygulama alanlarına almışlardır. Minimal girişimsel cerrahide uygulanan işlemin açık cerrahidekinden temel prensipler açısından hiçbir farkı yoktur. İki teknik arasındaki en önemli farkın minimal girişimsel girişimin küçük deliklerden yerleştirilen kamera ve el aletleri aracılığıyla yapılmasıdır.

Bugün en sık yapılan minimal girişimsel cerrahi ameliyatı, ‘laparoskopik kolesistektomi’ olarak da adlandırılan laparoskopi yardımıyla safra kesesinin çıkarılması ameliyatıdır. Ancak başta kasık fıtığı, apandisit, morbid obezite, reflü ve mide fıtığı ameliyatları olmak üzere birçok genel cerrahi ameliyatı laparoskopik olarak yapılmaktadır.”

Ameliyat edilecek bölgenin normalin 10–20 katı büyütülerek görüntülenmesine olanak veren laparoskopik yönteminin, “minimal girişimsel cerrahi” anlayışının yerleşmesinde çığır açtığını ifade eden Tezel, yöntemi şöyle anlattı: “Öncelikle karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Karın ön duvarında açılan 0,5-1 santimetrelik kesilerden yerleştirilen hava kaçırmayacak şekilde tasarlanmış trokar denilen küçük borucuklardan kamera ve el aletleriyle kullanılarak istenilen ameliyat yapılır.Fıtıktan mide ameliyatlarına kadar birçok alanda kullanılan bu yöntem, hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağladığı gibi bazı ameliyatlarda klasik cerrahi yönteminden daha başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak vermektedir.” (AA)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 5:45 pm

Genel Cerrahi kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: