Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Bilinçsiz diyet yapmayın!

leave a comment »

Diyetisyen Elvan Odabaşı, kilo almak veya vermek için gidilen uzmanların diploması, mezun olduğu üniversite ve bölümün dikkatle incelenmesi uyarısında bulundu.

Odabaşı, çok düşük kalorili diyetler ve ağır egzersizlerin çok ciddi sonuçlar doğurabileceğinin de altını çizdi.

Polonezköy`de Dr. Muzaffer Kuşhan`a ait zayıflama kampında 19 yaşındaki bir genç kızın ölümü ve `çikolata kraliçesi` olarak tanınan işkadını Leyla Akçağlılar`ın yanlış diyet sonucu yaşamını kaybetmesi, sağlıklı kilo verme ve sıfır beden tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Diyetisyen Elvan Odabaşı, bilinçsiz diyet uygulamanın sonucunun maalesef üzücü olduğunu belirterek, `Bilinçli diyeti gerek uzman ve gerekse kendi başınıza yapabilirsiniz. Ama biz kesinlikle uzmana danışarak diyet yapılmasını öneriyoruz` diye konuştu.

Odabaşı, internet ve gazetelerden alınan diyetlerle kişinin sağlığını riske attığını ve büyük acılar yaşadığını kaydederek, şunları söyledi: `Zayıflama kampında neler oldu, kişi diyete ne kadar uydu net olarak bilmiyoruz. Ama çok düşük kalorili diyetler, çok fazla egzersiz, çok standart ve tek yönlü diyetler zararlıdır. Genellikle yaz döneminde diyetler yapılır ve bunlar moda diyetlerdir, amaç hep estetik görünmektir. Oysa en çok etkilenen fizyolojik durumdur. Fizyolojik durumumuzu zedelemeden diyet yapmalıyız, bunun için uzman desteği çok önemlidir. Bir kişi diyete karar vermeden önce diyetisyene başvurduğunda öncelikle o kişinin vücuduanaliz yöntemiyle incelenir; tartım yapılır, bireyin bel ve kalçası ölçülür, kişinin sağlık durumu nedir, beslenme durumu nasıl, ailede sağlıkla ilgili hangi problemler görüldüğü belirlenir. Bugün internet arama motoruna girip `diyet` yazıldığında 2-2 bin 500 çeşit diyet programı çıkıyor.

Lahana diyeti, Howard diyeti, 3 günde 5 kilo diyetleri çıkıyor. Kendimize acımadan o diyeti uyguluyoruz ve sonuçları da böyle kötü oluyor. Yanlış diyet bazen fizyolojik, psikolojik ve maddi hasarlara yol açıyor.` Diyetisyen Odabaşı, sokakta, çarşı, pazarda insanların birbirlerine diyet programları vermesini de eleştirerek, herkese uygulanacak diyet programının farklı olduğunun altını çizdi. Odabaşı, `Bakıyorsunuz dışarıda bir kişi birine kilo vermenin sırlarını anlatıyor. Sizin diyet listeniz eşinize de uyacak diye bir şey yok. O zaman standart bir kitap çıkaralım, kolaylıkla herkes zayıflar, obezite bu kadar yaygınlaşmazdı` şeklinde konuştu. Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) obeziteyi bir hastalık olarak kabul ettiğini hatırlatan Odabaşı, kilo almak veya vermek için gidilen uzmanların özenle seçilmesi uyarısında bulundu. Odabaşı, `Bu nedenle lütfen standartlara, uzmanlara dikkat edin. Diplomalarına bakın, hangi üniversiteden, hangi bölümden mezun bunu inceleyin. Çok alakasız bölümden mezun bir kişi gidip beslenme ile ilgili bir danışmanlık merkezi açıyor ve bunun yanında bir ürün satıyor. Bir sürü bantlar, ilaçlar çıktı ve bunların sonuçlarındada çok kötü şeyler oldu. Geçen yıl hatırlayın zayıflama ilacı yüzünden bir kişi ölmüştü. Bu yıl iki vaka üst üste geldiği için bu kadar dikkat çekti, ama yıllardır bu konuyla ilgili kayıplar yaşanıyor` uyarısında bulundu.

KAYNAK: 2008-09-18 8 Sütun

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 1:11 pm

Basında Diyet kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: