Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

14. IFSO Dünya Obezite Cerrahisi Kongresi'nden Makaleler: Mide bandında tespit dikişi konulması gerekli midir?

leave a comment »

14. IFSO Dünya Obezite Cerrahisi Kongresi'nden Makaleler: Mide bandında tespit dikişi konulması gerekli midir?	Fikse Edilmeden Yerleştirilen Laparoskopik Gastrik Band: Yeni Heliogast HAGA Band ile Kişisel Deneyim

J.P.VOREUX

Özet: Ayarlanabilir Laparoskopik Gastrik Band Fransa’da ilk uygulanan kısıtlayıcı bariatrik operasyondur. Cihaza bağlı en sık komplikasyon bandın kaymasıdır (slippage) ve yaklaşık % 10 olarak bildirilmektedir. Uzun zamandır gastrik bandın gastro-gastrik sütürlerle fikse edilmesinin bu komplikasyonu azaltacağına inanılmaktadır.

Metod: Heliogast firmasının yeni HAGA gastrik bandı ile olan 30 vakalık tecrübemi paylaşmak istiyorum. Veriler Haziran 2008’dan itibaren prospektif olarak toplanmıştır.

20 ml ile kalibrasyon yapıldıktan sonra, gastrik bandlar pars flaccida tekniği ile yerleştirilmiş ve 3 ml serumla doldurulmuştur. Gastro-gastrik sütür konulmamıştır. Tüm operasyonlar laparoskopik olarak yapılmıştır.

Sonuçlar: Ameliyatların hiçbirinde komplikasyon veya açığa geçme görülmemiştir. Tüm hastalar 48 saat içinde taburcu edilmiştir. Başlangıçtaki ortalama BMI 44.2, ortalama fazla kilo 51.5 kg’dır. Hastaların % 83.3’ü kadındır. 6 aylık izlemde ortalama fazla kilo kaybı % 36.3 bulunmuştur. Ameliyat sonrası slippaj veya ablasyon gibi komplikasyonlar görülmemiştir ve tolerans tüm vakalarda mükemmeldir. 6. Ayda poş dilatasyonu için gereken reoperasyonlar repozisyone edilen gastrik band fikse edilmeden gerçekleştirilmiştir.

Dikişle tutturulmayan gastrik band kısa vadede dikişle tespitlenen kadar etkili ve güvenli olarak bulunmuştur. Cihazın bu tip tekniğe iyi adapte edilmiş olması da söz konusudur.

Şekil hafızalı, geniş ve çift balon sistemli Heliogast HAGA’nın tespit dikişi olmadan yerleştirilebileceği düşünülmektedir. Dikiş konulmaması mide bandı operasyonunu ve olası repozisyonu daha kolay ve güvenli hale getirmektedir.

Editörün Yorumu: Benim kişisel serimde de HAGA kullandığım 20’ye yakın laparoskopik gastrik band operasyonu fiksasyon sütürü konmaksızın gerçekleştirilmiştir. En uzunu 1 yıl olan takiplerde slippage izlenmemiştir. Hiçbir vakada tekrar operasyon gerekmemiştir.

Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden ve link verilmeden alıntı yapılamaz.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:49 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: