Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

14. IFSO Dünya Obezite Cerrahisi Kongresi'nden Makaleler: Ayarlanabilir silikon gastrik band (mide kelepçesi) ve sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatlarının karşılaştırılması

leave a comment »

100 Ayarlanabilir Laparoskopik Gastrik Band ve 100 Laparoskopik Sleeve Gastrektomiden Sonra Kilo Verme Sonuçlarının Karşılaştırılması

Cierny M, Toldy J,Zeman D,Urbanek R,Darling D.J

Özet: Laparoskopik Ayarlanabilir Gastrik Band ve Laparoskopik Sleeve Gastrektomi günümüzde en çok kullanılan bariatrik işlemlerdendir. Farklı bariatrik cerrahi teknikler kilo kaybında, yaşam kalitesinde, obeziteyle bağlantılı yandaş hastalıkların sayı ve ağırlığında farklı sonuçlara neden olabilirler. Aynı zamanda farklı komplikasyonlarla bağlantılı olabilirler.

Metod: Swedish band ve A.M.I. band kullanılarak 100 hastaya mide kelepçesi ameliyatı, 100 hastaya da posterior yaklaşımla sleeve gastrektomi uygulandı. Hastaların verileri analiz edildi ve karşılaştırıldı. Tüm ameliyatlar tek bir cerrah tarafından gerçekleştirildi.

Sonuçlar: Kısa dönemde kilo kaybı laparoskopik sleeve gastrektomide laparoskopik mide bandından biraz daha hızlı olmaktadır. Aşırı BMI kaybı mide bandı ve sleeve için sırasıyla 3 ayda 17.7 / 40.2, 6 ayda 26.2 / 61.2, 9 ayda 31.6 / 73.8, 1 yılda 37 / 83.6, 18 ayda 42.0 / 60.6 ve 2 yılda 48.3 / 55.0’dır.

Her iki grupta da obeziteyle ilişkili yandaş hastalıklar zamanla belirgin şekilde azalmaktadır. B.A.R.O.S. skorlama sistemine göre her iki obezite ameliyatının detaylı değerlendirmesinde sleeve gastrektomiden sonra düzelme daha belirgindir. 1 yıllık takipte 4.12 puan laparoskopik sleeve gastrektomide iyi sonuç anlamına gelmektedir. Laparoskopik ayarlanabilir gastrik banddan sonraki 2.75 puan ise tatmin edici sonuç anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte 2 yıllık takiplerde her iki metod arasındaki farklılık giderek küçülmektedir. Ayarlanabilir gastrik bandlı hastalar yaşam kalitesi sorgulamasında hafif derecede düşük sonuçlar bildirmektedir. Laparoskopik sleeve gastrektomide kanama, stapler hattından kaçak ve eşlik eden apandisit gibi tüm erken dönem komplikasyonlar için tekrar operasyon oranı 3.65 (137 hastada 5), Laparoskopik gastrik bandda ise 3.4’tür.

Mortalite (ölüm) oranı, tek bir cerrah tarafından Haziran 2009 sonuna kadar gerçekleştirilen 350 hastada 0’dır.

Tartışma: Her iki bariatrik prosedür de morbid obezitenin tedavisinde düşük komplikasyon oranları ile ve 0 mortalite ile gerçekleştirilebilen başarılı tedavi metodlarıdır. Kısa dönem takiplerde çalışılan gruplar arasında kilo kaybı, yaşam kalite skoru ve komorbiditeler açısından sleeve gastrektomi lehine anlamlı farklılıklar vardır. Uzun dönem takiplerde kilo kaybında plato oluşmakta ve sleeve gastrekrominin ardından obezitenin nüksü laparoskopik ayarlanabilir gastrik band lehine bir durum yaratmaktadır.

Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden ve link verilmeden alıntı yapılamaz.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:50 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: