Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

10 ayda 58 kilo verdi

leave a comment »

10 ayda 58 kilo verdi	İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde laparaskopi yöntemiyle mide küçültme ameliyatı yapılan Ayşe Asiye Ayhan, 125 kilodan 67 kiloya düştü. Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, tıbbi sekreterlik yapan 39 yaşındaki Ayşe Asiye Ayhan’ın, çeşitli yöntemlerle zayıflamaya çalıştığı, ancak başarılı olamadığı, 100’ün üzerine çıkan kilosunun, sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği belirtildi.

Ameliyatı yapan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Cerrahi Servisi Şef Yardımcısı Uz. Dr. Mehmet Görgün, operasyonun, hastalık derecesinde şişmanlığı olan, spor, egzersiz ve diyetle sonuç alamamış, zayıflayamamış kişilerde midenin küçültülmesi ve by-pass işlemi yapılması olduğunu ifade etti.

Bu tür operasyonların açık ameliyat şeklinde yapıldığında, yüksek oranda solunum problemleri ve ameliyat sonrası yara açılması gibi sorunlara neden olabildiğini anlatan Görgün, sadece birkaç santimetrelik beş küçük kesik açılarak yapılan laparaskopik (kapalı) ameliyatta ise bu sorunların görülme oranı düştüğünü belirtti. Görgün, hastanelerinde bu yöntemle 26 kişiyi fazla kilolarından kurtardıklarını bildirdi.

Yapılan işlemde tokluk hissi yaratan bölümün korunduğunu, küçük bir mide oluşturulduğunu kaydeden Görgün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bağırsağın bir bölümünü küçük mideye bağlayarak bu sayede iştahın frenlenmesini sağlıyoruz. Yenilen gıdalar devre dışı kalan sahalardan geçiyor, enerji veren gıdaların emilimi daha az oluyor ve bu sayede kişi kolaylıkla kilo veriyor. Çikolata, kola, şuruplu tatlıların tüketilmemesini istiyoruz. İlk üç ayda ortalama 20 kilo, 6 ayda fazla kilolarının yüzde 60’ını hasta veriyor. Kişi, vermesi gereken kiloya geldiğinde de kilo verme olayı duruyor.”

Görgün, operasyondan sonra yeniden kilo alma riskinin de ortadan kalktığını, ancak ameliyattan sonra hastaların ameliyata uyumu ve doktor hasta arasındaki diyaloğun son derece önemli olduğunu bildirdi.

İZMİR (A.A)

07.03.2008

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 28, 2009 3:30 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: