Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Sonunda Bu da Oldu: Mide balonuna bağlı ilk ölüm!

leave a comment »

Beşiktaş’ın efsane ismi Şeref Görkey’in kızı Canan Leki, zayıflamak için midesine balon taktırdıktan 12 gün sonra öldü. Leki’nin ailesi doktoru suçladı: Sürekli kusuyordu. Çıkarmasını istedik, yapmadı..

54 yaşındaki 2 çocuk annesi Canan Görkey Leki, 118’e kadar çıkan kilolarından kurtulmak istedi. Şeker ve tansiyon hastası olan Leki, mide balonu taktırmaya karar verdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne giden Leki, Prof. Dr. Kadir Bal’a talebini iletti. Prof. Dr. Bal da yaptığı bir operasyonla 14 Mayıs günü Canan Görkey Leki’nin midesine mavi su dolu balon taktı.

Ancak iddiaya göre operasyondan hemen sonra Leki mide ağrısı ve mide bulantısı yaşamaya başladı. Eşine ağrılarına dayanamayacağını söyleyen ve kusan kadın, 24 Mayıs günü Özel Göztepe Hastanesi’ne götürüldü. İddiaya göre buradaki doktorlar Leki’nin doktoru Prof. Dr. Bal’ı arayarak durumu hakkında bilgi verdiler. Geceyi burada geçiren Leki, ertesi gün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi aciline sevk edildi. Buradan da JFK Hastanesi’ne götürüldü. Doktoru da hastaneye gelerek, hastasıyla ilgilendi. Bir gece de burada kalan talihsiz kadın, 26 Mayıs Cumartesi günü hayatını kaybetti.

‘Şekeri ve tansiyonu vardı’

Acılı eş Leki, “Şekeri ve tansiyonu vardı. Doktoru ameliyatın ardından ‘bazı şikâyetleri 5-6 gün sürer, bulantı olur’ dedi. Ama 12 gün boyunca aynı rahatsızlığı sürdü” dedi. Perviz Leki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Perşembe rahatsızlandı. Özel bir hastaneye gittik. Oradaki doktor ‘Balonla ilgili bir bilgimiz yok’ dedi. Cerrahpaşa’ya götürdük. Doktor Bal ‘Bu çocuk oyuncağı değil. Maddi manevi sıkıntıya girdiniz biraz daha dayanın’ dedi. Bir süre sonra komaya girdi. Kalbi durmuştu, çalıştırdılar. Oradan JFK Hastanesi’ne götürdük.

Cumartesi doktoru geldi ve ‘Benle ilgisi yok. Kusmuk ciğerlerine kaçmış’ diyerek gitti. Eşim cumartesi günü saat 20.00’de yaşamını yitirdi. Doktor eğer ilk söylediğimizde balonu çıkarsaydı eşim bugün hayatta olurdu. İhmali yüzünden eşimi kaybettik” diye konuştu.

50-60 balon taktım, hiç böyle olmadı’

Canan Görkey Leki’nin ölümünden sorumlu tutulan Prof. Dr. Kadir Bal ise, hastanın kendisine bir meslektaşının aracılığıyla geldiğini, kesinlikle maddi bir menfaatinin bulunmadığını anlatarak, şunları söyledi: “Şikâyetlerinin giderilmesi için balon uygulaması yaptık. Kalp, hipertansiyon, şeker ve kroner rahatsızlıkları vardı. Tedaviye yardımcı olmak için mide balonu taktık. Tetkiklerini hastanede yaptırdım. Sonuçlar iyi çıkmıştı. Başlarda ağrıları olduğunu söyledi. Her operasyonun ardından 10 gün böyle reaksiyonlar olur. Perşembe gecesi arayıp çok rahatsızlandığını söylediler. ‘Acile götürün’ dedim.

Balon hemen takalım hemen çıkaralım denilebilecek bir şey değil. Balonun çıkartıldığı alet her yerde bulunmaz. Yapı itibariyle midede tıkanıklık yapmaz. Cuma günü yanına gittim. ‘Bunu çıkarın’ dedi. Ben de ultrason yapalım gerekirse çıkarırız dedim. Cerrahpaşa’ya acil olarak getirildiğinde Canan Hanım çok kusmuş. Kusmuk soluk borusun kaçmış ardından solunum ve kalp durması gerçekleşmiş.

Benim hatam yok, yöntemin suçu da yok. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. 50-60 balon uygulamam var. Hiçbirinde böyle sorun yaşanmadı.” Leki’ye müdahale eden JFK Hastanesi’nin acil servisindeki ekibinin başında bulunan doktor ise şunları kaydetti: “Balonun çıkarılması için girişimde bulundu ama biz midede komplikasyon meydana gelmesin diye kabul etmedik. O durumda balonun çıkarılması çok zordu. Doktor hastasıyla ilgilendi.”

Konuyla ilgili uzmanlara sorduk.

* Prof. Dr. Ziya Mocan (Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi): Son yıllarda yan etkilerinin fazla olması nedeniyle balon yerine kelepçe işlemleri daha fazla talep görüyor. Mideye takılan balonun çıkartılması takılmasından 10 kat daha zordur. Hastanın bir de kronik hastalıkları göz önüne alındığında doktorun çıkartma işlemi gerçekten çok çok zor olabilir. 50 yaş üzeri olan kişilere zaten balon işlemi önerilmiyor.

* Doç. Dr. Feryal İlkova (Memorial Hastanesi): Balon son derece güvenilir bir yöntem ancak bir takım sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastanın balon öncesi değerlendirilmesi çok önemlidir. Kaldı ki bu işlem öncesi yapılan endoskopi ile hasta için ağır risklerin olup olmadığı da araştırılıyor. Özellikle mide ameliyatı geçirenlerde balon işlemi daha fazla risk taşır.

KAYNAK: SABAH

EDİTÖRÜN YORUMU: Balon uygulamalarında Sayın Mocan’ın belirttiği gibi 50 değil, 60 yaş sınır kabul edilmektedir. İşlem olarak ameliyata kıyasla çok daha pratik olması, hastanın normal yaşamını ameliyat kadar etkilememesi, ayaktan bir tedavi olarak uygulanabilmesi ve risklerinin azlığı nedeniyle tüm dünyada ilk basamak olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Burada yaşanan tamamen talihsiz bir olaydır, şu ana kadar benzeri görülmemiştir. İşlemden sonra 1 hafta, 10 gün süreyle mide krampları, bulantı, kusma gibi şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler tedaviyle hafifler ve zamanla ortadan kalkar. Rahmetlinin 12 gün sürekli kusması balon uygulamalarında görülen ve beklenen normal bir seyir değildir. Hocamızın da belirttiği gibi “Bu yöntemin suçu değildir.” Konu hakkında söylememiz gereken her şey 04.07.2007 tarihli, ATV’de yayınlanan “Sabahın Körü” programında söylenmiştir. Adliyeye intikal edecek bu olay hakkında daha fazla yorum yapmamız pek uygun olmayacaktır.

Sayın hocamızın belirtttiği gibi; balon uygulaması ne takılması ne de çıkarılması tamamen risksiz olan bir işlem değildir;her halükarda bir müdahaledir, bu nedenle çok iyi düşünülerek karar verilmesi gereken bir konudur. Hasta ve doktorlar bu konuyu hiçbir şekilde kolay sanmamalı ve küçümsememelidir. Ancak bu talihsiz olay nedeniyle, sağlığını tehdit edecek kadar kilolu hiçbir hasta da işlemden kaçmamalıdır. Müdahaleyi, olası riskleri doktoruyla çok detaylı görüşüp karar vermelidir. Obezite kaçılarak çözülecek bir sorun değildir, olası komplikasyonlar bu müdahalelerin ortadan kalkmasına yol açmazlar. Öyle olsaydı ağrı kesicileri bile kullanamazdık.

Son olarak sayın Leki’ye Allahtan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Son Güncelleme ( 04 06 2007 )

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 12:51 pm

Basında Mide Balonu kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: