Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Size de `şişmanlıkla mücadele mektubu` gelebilir

leave a comment »

Size de `şişmanlıkla mücadele mektubu` gelebilir	Sağlık Bakanlığı`nın araştırmasına göre, ilköğretim çağındaki çocuklarda `şişmanlık` artıyor. Toplumdaki şişman sayısının artması üzerine Sağlık Bakanlığı acil eylem planı hazırladı. Bakanlık, evlere şişmanlıkla mücadele mektubu gönderecek.

Mektupta, düzenli ve sağlıklı beslenme bilgileri yer alacak, obezitenin zararları anlatılacak. Elektrik, su ve telefon faturalarına `spor yapın sağlıklı kalın, aşırı kilo kalp ve tansiyon hastalıklarına sebep olur` gibi slogan mesajlar yazılacak. Şişmanlığa karşı alınabilecek önlemler anlatılacak.

Amerika ve Avrupa `nın önemli bir sağlık problemi haline gelen şişmanlık Türkiye `de de hızla yayılıyor. Nüfusun yüzde 25`i, olması gereken kilonun üzerinde seyrediyor. Son yıllarda hastanelere, obezite şikâyeti ile başvuran çocuk sayısında da yüzde 25 artış görülüyor. 2025 yılında Türkiye `nin obez bir toplum haline geleceğini hesaplayan Sağlık Bakanlığı , hatalı beslenme ve şişmanlıkla mücadele kararı aldı. Türkiye genelinde kilo taramaları yapan sağlık personeli yaş ve meslek gruplarında şişmanlık riski taşıyanları belirliyor. Şu ana kadar gelen sonuçlara göre Türkiye `de aşırı kilo sorunu ilkokul çağındaki çocuklarda hızla artıyor. Fast food tarzı beslenme alışkanlığının sebep olduğu fazla kilolar sebebiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalananların sayısında da yükselme var.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom , şişmanlığın bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlattı. Çom, “Vatandaşlarımıza mektup, e-mail, elektrik, su ve telefon faturalarıyla ulaşacağız. Hangi obezite derecesinde hangi gıdalar yenir, ne tür egzersizler yapılır, anlatacağız.” dedi. Obezlerin, şeker, kalp ve tansiyon gibi hastalıklara yakalandığına dikkat çeken Çom, bu kişilerin günlük hayatta sıkıntı çektiğini, üretime de katılamadığını ifade etti. Genel Müdür Çom, günlük hayatta kilo almakla ilgili kendi hayatından bir örnek vererek, şunları anlattı: “Günde 25 bardak çay içiyorum ve iki tane şeker attığım için yarım kilo şeker yiyorum . Bir de gün içinde tatlı yiyorum. Hiç haberim olmadan kilo alıyorum.”

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof . Dr. Enver Hasanoğlu , bakanlığın mektupla bilgilendirmesini yerinde bir çalışma olarak niteledi. Obezitenin büyük şehirlerin problemi olduğuna dikkat çeken Hasanoğlu , “Refah düzeyi yükseldikçe insanlar kilo alıyor. Anne çalışıyor, evde yemek yapamıyor. Çocuk üniversiteye hazırlanıyor, hızlı bir şekilde hamburger, kola, cips ile besleniyor.” dedi.

2008-01-15 Zaman

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 10:46 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: