Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Silikon balon açlık hissini bastırıyor

leave a comment »

Mide balonu, ameliyat edilmeleri riskli ve ciddi şişmanlığı olan hastaların tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş. Açlık hissini bastıra özelliği olan silikon balon hastaların zayfılamasına yardımcı oluyor.

Tüm dünyada; kanser, kalp ve damar hastalıkları, solunum yolu problemleri gibi bir çok hastalığa davetiye çıkaran şişmanlık, günümüzde yaygın olarak görülen reflü hastalığının bile kansere yol açan en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Bu nedenle hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Şişmanlık tedavisinde kullanılan en etkin tedavi yöntemlerinden biri olan mide küçültme ameliyatlarının yerini artık, ameliyatsız bir yöntem olan `intragastrik balon` aldı.

Cerrahi müdahalenin risklerini taşımayan işlem, hastaların 6 ayda istedikleri kiloya ulaşmaları sağlıyor . Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü`nden Doç . Dr. Feryal İlkova, obezite tedavisinde cerrahinin alternatifi olan `mideye silikon balon uygulamasının kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi düşürülerek geliştirildiğini söylüyor.

MİDEYE ZARAR VERMİYOR

İlkova, `2000`li yıllardan bu yana çeşitli balonlar var ama bu balonun silikon özelliği oldu için mideye zarar vermiyor. Silikon balon, mideye endoskopi yöntemi ile yerleştiriliyor. Sonra içine verilen özel sıvı ile şişip midede yer kaplaması sağlanıyor. Silikon balon, mideye uyguladığı baskı ile açlık hissini azaltıyor ve hastaya yardımcı oluyor` diyor.

ANESTEZİ YOK

Bu işlemin cerrahi bir işlem olmadığının altını çizen uzman doktor şu açıklamaları yaptı: `İşlem endoskopik bir yöntem. Genel anestezi içermiyor. Ancak uygulamanın sakıncası, kişi daha önce mide ameliyatı geçirmişse ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Zaten biz de prensip olarak mide ameliyatı geçiren kişilerde bu uygulamayı önermiyoruz. Silikon balon, 17-18 yaşından sonra uygulanabiliyor. İleri yaşta da 60-65 gibi bir yaş sınırlamamız var. Tedaviye cevap vermesi açısından kadın-erkek ayrımı yok. Menopozdaki bir kadınla, genç bir erkeğin kilo verme açısından metabolizma hızları aynı olmayacaktır. O nedenle buna yönelik beslenme ve egzersiz programı uygulanıyor. Hastaya takılan silikon balon ile yüzde %25-30`a kadar kilo kaybı olabiliyor . Hala ihtiyaç varsa, 1 ya da 2 hafta sonra ikinci balonu da yerleştirebiliyoruz.` 2006-07-29 (Yeni Şafak )

Editörün Notu: Biz genelde ikinci balon için idealde 6 ay, en az da 3 ay beklemeyi tercih ediyoruz.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 12:53 pm

Basında Mide Balonu kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: