Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obeziteyle savaşta psikolog desteği

leave a comment »

Obeziteyle savaşta psikolog desteği	Obezite mi psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor yoksa psikolojik sorunlar mı şişmanlatıyor belli değil. Ancak kesin olan bir şey var. Bu amansız hastalık için diyetisyen ve psikolog birlikte çalışmalı.

Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan, genetik ve çevresel etkileşimleri olan kronik bir hastalık. Obezite fiziksel, psikolojik ve ciddi psikiyatrik sorunlara neden olabiliyor . Bu nedenle, tıbbi tedavinin yanında psikososyal tedaviler gerektiriyor. Çünkü obezde psikososyal bozukluklar sıklıkla görülüyor. Ancak, obezitenin mi psikosoyal bozukluğa, yoksa psikososyal bozukluğun mu obeziteye neden olduğu tartışılıyor.

ALAY KONUSU OLMAK

TOPLUM obezite hastasının bedeniyle alay ederek bireyin hayatını iyice zorlaştırıyor. Obezin zaten kilolar yüzünden sağlık problemleri var. Bir de buna aşağı görülme, etiketlenme gibi sorunlar etkilenince obez bireylerde, beden imajında ve benlik kavramında bozulmaya, kendinden iğrenme, kendine güvensizlik ve suçluluk duygusuna, sosyal izolasyon ve depresyona neden oluyor. Obezite ilgili son araştırmalar insan psikolojisinin rolü ve tedavisinde psikiyatrik yardımın önemine değiniyor. Tedaviye başlamadan önce “Kişi ne için yer?” sorusuna cevap aranması gerekiyor.

YENİ HAYATIN KURGUSU

BİREYLERİ alışkanlıkların değiştirilmesi, zihinsel ve fiziksel olarak yaşamın tekrar gözden geçirilmesi, zaman ve enerjinin yeniden planlanması ve etkili yönetilmesi, enerjik ve sağlıklı olmanın hedeflenmesi, çevreden destek alınması konularına yönlendirmek gerek. Yeme alışkanlıklarını değiştirmek için hangi durumda yeme isteğinin uyarıldığının belirlenmesi ve onlardan uzaklaşılması etkili olacaktır.

2008-02-18 Star

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 11:05 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: