Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obeziteye `yakalananlar` iktidarsızlığa daha yatkın

leave a comment »

Obeziteye `yakalananlar` iktidarsızlığa daha yatkın	Toplum sağlığını tehdit eden obezitenin birçok sağlık sorununun yanı sıra iktidarsızlığa da yol açtığı bildirildi. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ ) Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof . Dr. Melih Çulha , sağlıksız beslenmenin yol açtığı şişmanlamanın modernleşmeyle birlikte arttığını, dünyanın en büyük `salgın hastalığı` haline geldiğini söyledi. Çoğunlukla düşük gelir grupları, kentte yaşayanlar ve kadınlarda görülen şişmanlığın nedenlerinin başında yüzde 50 ile beslenme değişikliği, alkol, hareket eksikliği, çeşitli ilaçlar ve doğum gibi çevre etkenlerin geldiğini ifade eden Prof. Dr. Çulha , şişmanlığın yüzde 35`inin kalıtsal, yüzde 15`inin de genetik nedenlerden kaynaklandığını dile getirdi.

Obezitenin hızla yayıldığını, özellikle çocukların büyük risk altında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çulha , araştırmaların önümüzdeki yıllarda dünya nüfusunun önemli bir bölümünün şişman olacağı sonucunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

CİNSEL FONKSİYONU OLUMSUZ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Çulha , obezitenin kadın ve erkekte cinsel fonksiyonu çeşidi yönlerden olumsuz etkileyebileceğini, obez erkeklerde erkeklik hormonu testosteronun, artan yağ dokusunda enzimlerin de etkisiyle hızla kadınlık hormonu östrojene dönüştüğünü belirterek, “Bu durumda, azalan testosteron ve artan östrojen birçok sorunu beraberinde getirir” dedi. Bu sorunların cinsel istek ve ereksiyon kalitesi ile sıklığının azalması, fiziksel güç kaybı, unutkanlık, halsizlik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çulha , şunları söyledi: “Obezite nedeniyle artan östrojen yağlanmayı da tetikleyerek durumu bir kısır döngüye çevirebilir. Şişmanlık nedeniyle meydana gelen bu olumsuz gelişmeler tüm aşırı kilolu erkeklerde aynı anda ortaya çıkmayabilir. Ancak yapılan araştırmalar iktidarsızlığın obezlerde diğer kişilere göre çok daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Yani kilo arttıkça iktidarsızlık da artmaktadır.”

Egzersiz yapmama, kilo alma ve hareketsiz yaşantının vücudu iktidarsızlığa hazırlayan faktörler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çulha “Bütün bu etkenler vücudun şeker ve yağ dengesinin de bozulmasına yol açıp sorunu büyütebilir. Bu olumsuzluklara rağmen obezite sorunu, vücudu etkilemeden şeker ve yağ dengesi korunarak çözüme kavuş-turulduğu taktirde kişi eski sağlıklı günlerine geri dönebilir” diye konuştu.

2008-02-05 Birgün

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 10:50 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: