Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

"Obezite" çocuklarda reflüye neden oluyor

leave a comment »

ANKARA – Gece yatmadan önce tüketilen süt gibi yağ içeriği yüksek gıdalar, posadan fakir yüksek enerjili yiyecekler ve obezitenin çocuklarda reflüye neden olduğu belirtildi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr . Nuri Şen , AA muhabirine yaptığı açıklamada, mide asidinin, yemek borusu ve solunum yollarına geri kaçmasının “reflü“ hastalığı olarak tanımlandığını hatırlattı.

Reflünün, prematüre bebeklerden, çocuklara ve erişkinlere kadar her yaş grubunda görülebildiğini belirten Şen, “Yemek borusunun alt ucunun geçici gevşemesinin neden olduğu reflü hastalığını, mide boşalmasında gecikme, beslenme alışkanlıkları, helicobacter pylori enfeksiyonu, genetik ve çevresel nedenler (alkol, tütün, kafeinli içecekler ve acılı gıdalar), fiziksel aktivite, solunum hastalıkları, uyku bozuklukları, aşırı kilo, karın içi basıncının artışı gibi nedenler de etkiliyor“ dedi.

Akşam yemeği ve sonrasında tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Şen, “Gece yatmadan önce tüketilen süt gibi yağ içeriği yüksek gıdalar, posadan fakir yüksek enerjili yiyecekler ve obezite, çocuklarda reflüye yol açıyor“ dedi.

Şen, çocukluk çağında görülen reflünün belirtilerinin, her çocukta farklı seyrettiğini ve yaşa bağlı değişkenlik gösterdiğini ifade ederek, reflünün bebeklerde teskin edilemeyen ağlama, aşırı huzursuzluk, geriye doğru gerilme, uyku bozuklukları (gece aşırı uyanma, ağlayarak uyanma, uykuya dalmada güçlük, gündüz daha fazla uyuma, aşırı hareketli yatma) gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.

26.09.2007 Milli Gazete

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 11:25 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: