Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obez çocuğa mide kelepçesi

leave a comment »

Obez çocuğa mide kelepçesi	İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüsü, bugüne kadar sadece yetişkinlere uygulanan mide kelepçesinin, çocuklara da uygulanabileceğini açıkladı. Amaç, tehlikeli boyutlara ulaşan obeziteyle mücadele.

NTV-MSNBC

Güncelleme: 18:26 TSİ 18 Aralık 2006 Pazartesi

İSTANBUL – İngiltere, özellikle çocuklarda giderek artan obezitenin önüne geçmek için, mideyi küçülten ve iştahı kesen mide kelepçesine yeşil ışık yaktı. İngiliz Ulusal Sağlık Enstitüsü, bugüne kadar sadece yetişkinlere uygulanan mide kelepçesini çocuklar için de onaylayarak gittikçe tehlikeli boyutlara ulaşan obeziteye karşı radikal bir önlem alındığını açıkladı. Bu tür uygulamaların çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyeceğini belirten çocuk doktorları ise ‘obeziteyi engellemek için çocuğu aktiviteye yönlendirin, ona doğru beslenme alışkanlığı kazandırın ve çok mecbur kalmadıkça bu tür ameliyatlara yönelmeyin’ önerisinde bulunuyor.

‘MİDE KELEPÇESİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLER’

Doç. Dr. Ayper Somer (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı)

“Ben bir çocuk hekimi olarak böyle bir uygulamaya karşıyım. Çünkü çocuklar büyüyen ve gelişen organizmalar, biz onlara diyet yaptırıken bile çok itinalı davranıyoruz, yetişkinler gibi diyet yaptırmayıp sadece kalori alımını biraz kısıtlıyoruz. Mide kelepçesi çocuğun gelişimini büyük bir olasılıkla olumsuz etkileyecektir. Çocuklara diyete bile temkinli bakarken kelepçe gibi bir olay bence biraz agresif bir yaklaşım. Ben açıkçası böyle bir uygulamaya karşıyım.”

‘SON SEÇENEK OLARAK YAPILABİLİR’

Prof. Dr. Müvit Sarımurat (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cer. ABD Öğr. Üys. )

“İngilizler kendi etik kurullarından geçirmiş olabilir ama bizde böyle bir şeyin olması için etik kurullarımızın da onay vermesi lazım. ihtiyacı olan çocuklarda eğer sağlığını düzeltmek için yapacak başka bir şey kalmadıysa, denize düşen yılana sarılır misali uygulanabilir. Mesela çocuk yürüyemeyecek kadar şişmandır ve kalp başta olmak üzere bir çok hastalık ortaya çıkmıştır o zaman yapılabilir. Ama bu hastaların çok iyi seçilmesi lazım, ‘çocuğum güzel görünsün’ düşüncesindeki ailelerin böyle bir uygulamaya gitmesi de mümkün olabilir. Bunun için böyle bir uygulamaya bir kurulun karar vermesi ve gerçekten en son seçenek olması gerekir.”

‘GENELLEME YAPMAK DOĞRU DEĞİL’

Prof. Dr. Tufan Kutlu (Pediatrik gastroenterelog)

“Bu doğru bir durum değil, mantıklı bulmuyorum. Çünkü çocuk obez ise bunun nedenlerinin araştırıp tedavi etmek gerekir, şişman çocuğu ameliyat edip mide kelepçesi takarsanız doğru olmaz. Çok ileri derecede obez olanlar için belki en son seçenek olarak uygulanabilir ancak genellemeyi doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum. Yani her şişman çocuğa uygulanmasına karşıyım. Hele hele obezitenin nedenini araştırmadan böyle bir operasyon yapılmasına kesinlikle karşıyım. Ancak mesela yürüyemeyecek kadar ileri obezitesi olan çocukta eğer neden biliniyor ancak obezite önlenemiyorsa bu tip bir cerrahi uygulama olabilir ama bunu genelleştirmek doğru değil.”

‘ÇOCUĞA DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILMALI’

Prof. Dr. Zeynep Oşar, (İç hastalıkları ve endokoronoloji uzmanı)

“Bu yöntem, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan ve sağlık riskleri bulunan erişkinlerde uygulanıyor ve çok da iyi sonuçlar alınıyor. Endokoronoloji açısından çocuğun beslenme ve büyüme gelişiminin devamı sağlanmak koşulu ile ve eğer şişmanlıktan kaynaklanan sağlık riski çok yüksekse uygulanabilir. Mesela çocuklarda şeker hastalığı çok sık görülüyor, üstelik şişman çocuklarda erişkin şeker hastalığı sık görülüyor. Ancak bence çocuklarda kalıcı cerrahi uygulamalardan çok fiziksel aktivitenin artırılması, çocuğun spora yönlendirilmesi ve doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması daha doğrudur. Yani kalıcı bir değişiklikten ziyade yaşam tarzını değiştiren bir takım önlemler alınması en doğrusudur ve benim ailelere önerim de bu yönde olur.”

‘ÇOCUK GELİŞİMİNİ ETKİLEMEZ AMA ONAYLAMIYORUM’

Seçil Kenar (Beslenme ve diyet uzmanı)

“Çocuğun çok iştahı varsa bunu kapatmaları bakımından ve iyi bir diyetisyenle de kontrol edilerek yapılırsa herhangi bir olumsuzluk olmaz. Çocuk alması gereken besinleri, vitamin ve mineralleri diyetisyen eşliğinde alırsa bir sorun olmaz. Ancak ben çocuklara böyle bir uygulamayı onaylamıyorum eğer hiçbir çare kalmamışsa uygulanabilir.”

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 12:47 pm

Basında Mide Kelepçesi kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: