Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Mide Kelepçesiyle 2 Yılda 52 kilo verdi

leave a comment »

Mide Kelepçesiyle 2 Yılda 52 kilo verdi	Malatyalı ev hanımı midesine takılan kelepçe yöntemiyle 114 kilodan 62 kiloya düştü.

Sürekli kilo almaktan yakınan ev hanımı 34 yaşındaki Kübra Yiğit 2007 yılında Malatya Devlet Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğinde Op.Dr. Mustafa Ateş`e muayene olurken midesine kelepçe takılmasına karar verildi. 2 yıl süren tedavi sürecinde olumlu sonuç alındı ve hastaneye gittiğinde 114 kilo olan Kübra Yiğit 62 kiloya indi. Midesine kelepçe takıldıktan sonra doktorun verdiği diyeti de uygulayan Kübra Yiğit bugünkü halinden son derece memnun olduğunu söyledi. Yiğit, `Bugünkü halimi görenler şaşırıyor, eski halimi bilen arkadaşlar beni yolda göründe gözlerineinanamıyor` dedi. Mide kelepçesi takılmasından dolayı bazı hastaların yaşamını yitirmesi konusunda tedirgin olduğunu anlatan Kübra Yiğit, internette `mide kelepçesi taktıran kadın öldü` başlıklı haberleri okuyunca tedirgin olduğunu doktoruyla konuşunca rahatladığını söyledi.

Eşinin baştan beri her zaman kendisinin yanında olduğunu bildiren Kübra Yiğit, kilolarından şikayetçi olan herkesin bu yöntemle zayıflayabileceğini belirtti. Yiğit, eski halini hatırlamamak içinde eski elbiselerini attığını sadece birkaç fotoğrafının kaldığını ekledi.

Malatya Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği`nde görevli Op.Dr. Mustafa Ateş, Kübra Yiğit`in, kendilerine `Morbit Obezite` rahatsızlığı ile başvurduğunu, midesine kelepçe takılmasına karar verdiklerini söyledi. Op.Dr. Ateş, hastaya kapalı yöntemle mide kelepçesi takıldığını belirterek, `Yapılan operasyondan sonra olumlu sonuçlar aldık. Şuan 62 kiloda. Bu kilo kaybı kalıcı ve mideye taktığımız kelepçenin cilt altına koyduğumuz küçük bir port sayesinde ayarlanılabilir olması büyük bir avantaj.`

Op.Dr. Mustafa Ateş mideye takılan kelepçenin ayarlanabilir olması nedeniyle kilo kaybının kontrol edildiğini vurgularken, `Kelepçe yöntemini Malatya Devlet Hastanesi`nde uzun süredir balon yöntemiyle birlikte uyguluyoruz. Şuan 18 hastamızda balon yöntemini uyguluyoruz ancak balonlar çıkarıldığında hasta tekrar kilo alıyor ama mideye kelepçe takıldığına tekrar kilo alma olayı görülmüyor` dedi. Mideye takılan kelepçeden sonra 2 ay bir süre geçtikten sonra kontrollü olarak hastanın kilo vermesini sağladıklarını belirten Ateş, 2 yıl içinde tedavinin sonlandığını kaydetti. Op.Dr. Ateş, kilolu hastalarda en son yöntemin cerrahi yöntem olmasından yana olduklarını anlatırken, `Her cerrahi girişimin kendine ait riskleri var. Tüm cerrahi girişimler risk içermektedir, sonrasında istenmeyen bazı olaylar yaşanabilir. Ama bu riskleri göze alarak bu operasyonları kabul etmek gerekiyor. Bu da hasta ve doktor arasında bu iletişimin iyi kurulmasına bağlı` dedi. Malatya Devlet Hastanesi`nde sağlık kurulu raporuyla morbid obezite teşhisi konulan hastalar ücretsiz ameliyat olabiliyor.

2009-06-15 (IHA)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 11:50 am

Basında Mide Kelepçesi kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: