Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

`Kepekli ye zayıfla` ezberi bozuluyor

leave a comment »

14.09.2007 Türkiye`de diyet kavramında hatalar yapıldığına dikkat çeken Metabolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz, `Kepek ekmeğiyle beyaz ekmek arasında bir fark yok` dedi. Antalya`da yapılan 9`uncu …

Türkiye `de diyet kavramında hatalar yapıldığına dikkat çeken Metabolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz , `Kepek ekmeğiyle beyaz ekmek arasında bir fark yok` dedi. Antalya `da yapılan 9`uncu Ulusal İç Hastalıkları Kongresi`nde konuşan Prof. Dr. Oğuz , `Yedikçe zayıflattığını zannettiğimiz kepek ekmeklerimiz var. Bazı hastalarıma soruyorum `ekmek yiyor musun` diye, `sadece kepek yiyorum ` diyor. Bu doğru değil` diye konuştu. Bu konuda 20 denek üzerinde araştırma yaptıklarını dile getiren Prof. Oğuz , şunları söyledi: Deneklere her sabah sadece 100 gram kepek ekmek yedirdik. Ertesi gün aynı deneyi bu kez beyaz ekmekle yaptık. Daha sonra kan şekeri ve insülin değerlerine baktık ve değerler arasında hiçbir fark olmadığını gördük.

DİYET MERKEZLERİ HASTAYI YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR

Birçok diyet merkezinin eksik program uyguladığını da öne süren Oğuz sözlerini şöyle sürdürdü: Bazı diyet merkezlerin hastalara verdiği kağıtları görüyorum. Sabah üç dilim kepekli ekmek, öğle kepek ekmeğe tost falan yazıyor. Klinik çalışmalarımız bunun aksine bilgi veriyor. Hastaların özellikle light ve kepek ürünlere yönlendirmesi çok yanlış.

YENİ PROBLEM: DİYABETİTE

Kongrede Türkiye `de 44 farklı merkezde 2 bin hasta üzerinde yapılan `Diyabet Kontrolü Araştırması `nın sonuçlarını da açıklayan Prof. Oğuz , Türkiye `de 5 milyon diyabet hastasının bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: Diyabet hastalarınnın yüzde 83`ünde kilo fazlası, yüzde 77`sinde kolesterol, yüzde 88`inde ise hipertansiyon saptandı. Artık `diyabetite` diye bir kavram yerleşiyor. Yani diyabetle obezite birlikte görülüyor.

Çernobil , kanseri katladı

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Arman, `Çernobil `deki sızıntının ardından geçen 15-20 yılda bütün Karadeniz ve oradan göç edenlerde muazzam bir akciğer kanseri ve akciğer zarı kanseri patlaması var` dedi. Türkiye `de dikkat çeken hastalıklardan biri olan `akciğer zarı kanseri` olduğunu söyleyen Prof. Arman, `Bu kanser Türkiye `nin başına büyük illet olacak` diye konuştu.

Lenfoma`ya karşı trafik işaretli uyarı

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan , lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adı olan lenfomanın aslında çok bildik belirtilerle sinyal verdiğine dikkat çekerek, `Sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve sürekli yorgunluk yaşayan insanlar hemen bir hematoloğa başvurmalı` dedi. Gazeteler, sokak ilanları ve internetten başlattıkları kampanyayla lenfomayı tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Özcan , `Erken tanıyla tedavide başarı şansı yüzde 98`e kadar çıkıyor` diye konuştu.

Zayıflamak icin Cin yaprağı yerine Türk elması yiyin

Kİlo vermek için kullanılan bitkisel ürünlerden uzak durmaları konusunda hastaları uyaran Türk doktorlar, `Çin `den gelen yaprakları yiyeceğinize bizim sebze-meyvelerimizi yiyin` dedi. Son 5-6 yıldır Çin `den gelen ürünleri hastalara tavsiye etmediklerini söyleyen Türk Diabet ve Obezite Araştırma Derneği `ne üye doktorlar besin takviyesi ve zayıflatıcı ürünlerin obezite tedavisinde yeri olmadığını belirterek sağlıklı zayıflamak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: Keten tohumu yiyin ve elmayı kabuğuyla tüketin…

2007-09-14 Akşam

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 11:23 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: