Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

İki kat fazla kiloluya kelepçe!

leave a comment »

Uzmanlar, mideye kelepçesi ya da mide bandının, ileri şişmanlık durumlarında denenebilecek bir yöntem olduğunu vurguluyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Yücesoy , mide kelepçesi veya mide bandının ileri şişmanlık durumlarında ve seçilmiş kişilerde denenebilecek bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

Yücesoy , şişmanlığın özellikle zengin ülkelerde sigaradan sonraki en önemli, önlenebilir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.

Şişmanlığın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı bozduğunu, yaşamı zorlaştırdığını ifade eden Yücesoy , şöyle konuştu:

“Mide kelepçesi veya mide bandı denilen cerrahi yöntemler, ideal kilosunun yaklaşık iki katını bulan, kalp ve solunum yetmezliği, uyku apnesi, bacaklarda şişme ve yara gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan ileri şişmanlık durumlarında ve seçilmiş kişilerde denenebilecek bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntemi uygulayacak cerrahın da yeterince tecrübeli olması önemli ve gereklidir. Ancak, keseyol ameliyatı dediğimiz mide ile incebağırsak arasına kısa yol açma ameliyatlarına göre cerrahi tekniği kolay ve komplikasyonu çok daha az olan bir yöntemdir.

Aşırı şişman hastalarda kalp, tansiyon, solunum, tromboflebit, şeker gibi hastalıklar sık görüldüğü için cerrahi yöntemlerin ciddi komplikasyon riski taşıdığı ve başarının yüzde 60-70 vakada mümkün olduğu bilinmelidir.”

Yücesoy , hastaların ameliyat sonrası akciğer embolisi, yutma zorluğu, bulantı, kusma gibi sorunlar yaşayabildiklerini, diyete uyulmadığında da tedavi çabalarının boşa gidebileceğini sözlerine ekledi.

2007-12-12 Haber7

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 12:25 pm

Basında Mide Kelepçesi kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: