Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Huzurlarınızda Maradona

leave a comment »

Huzurlarınızda Maradona	Bilindiği gibi ünlü Arjantinli futbolcu Diego Maradona, 2005 yılı Mart ayında geçirdiği mide kelepçesi operasyonu ile sağlık sorunları yaratmaya başlayan obezite hastalığından kurtulmuştu. (Bakınız ilgili haberimiz..)

Arjantin`in efsane ismi Maradona, uzun bir aradan sonra yüz yüze dünya basınında ilk defa SABAH`a konuştu. Fransa ile oynanan hazırlık maçından önce Palm Beach`te 171 nolu odada yapılan bu röportajı keyifle okuyacaksınız.

Tarih: 10 Şubat 2009. Yer: Marsilya. Otel: Palm Beach`te.. Önümdeki güvenlik şeridinin arkasından Arjantinli futbolculara bakıyorum. Fransız polisi göz açtırmıyor. Ve o anda Arjantin Milli Takımı`nın sorumlusu Noray Abi`yi nihayet görüyorum. Fransız polisine talimat veriyor. Artık şeridin arkasındayım. Futbolcular Javier Zanetti, Mascherano, Gago, Tevez, Agüero ve Messi yanımda sohbet ediyorlar. Ama herkes sadece bir isme odaklanmış durumda. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu ve Arjantin Milli Takımı Teknik Direktörü Diego Armando Maradona. Kapı açılıyor ve kısa boyuna ters müthiş karizmasıyla Maradona toplantı salonundan çıkıyor. Odasına ilerlerken kendisine çığlıklarla seslenen hayranlarına el sallayıp uzaklaşıyor. Daha önce telefonla konuştuğum Maradona ile tanışmak için öylesine sabırsızım ki.. Ama Noray Abi, `Bekle` diyor. Yarım saat sonra takım otobüsünün arkasında eskortla antrenmana giderken buluyorum kendimi. O anda Velodrome Stadı`ndaki tek gazeteciyim. 1986 Dünya Kupası`nda Arjantin`e Maradona ile kupayı kazandıran teknik direktör ve şu anda milli takımın danışmanı Carlos Bilardo ile yan yana antrenmanı seyrediyoruz. Maradona antrenmanın içinde adeta. Bir futbolcu gibi yaşıyor idmanı. Sürekli bağırıyor: `Haydi, sadece topu düşünün! Tek pas, tek pas. Pres yapın, pres yapın!` Ardından dayanamıyor ve takımın içine kendisini atıyor. O müthiş tekniğinden hiçbir şey kaybetmediğini gösteriyor.

ODANIN KAPISI AÇILIYOR

Antrenman bitiyor ve otele dönüyoruz. Arjantinli ve diğer ülkelerden gazeteciler şeridin arkasında bir kare fotoğraf için bağırırken, ben takım oyuncularıyla birlikte otel koridorunda yürüyorum. Ardından Noray Nakis`in 159 nolu odasına giderken, arkamızdan Maradona geliyor ve 25 yıllık dostuna sarılıyor, `Noray bana biraz iyi davran` diye takılıyor. Noray Abi beni gösteriyor, `Bu arkadaşım Galip, Türkiye`den. Telefonla seni konuşturmuştum. Eğer müsaitsen şimdi seninle konuşmak istiyor` diyor. Maradona, elimi hararetle sıkıp, `Elbette, bir duş alacağım. Sonra odama gelin` diyor. Nakis`in odasında sadece 10 dakika oyalanıyoruz, ama bana bir yıl gibi geliyor. Zaman doluyor ve odadan çıkıp hemen koridorun başında 171 nolu odanın kapısını tıklatıyoruz. Kapıyı insan olduğundan şüphe ettiğim yaklaşık 2 metre boyunda bir koruma aralıyor. Noray Abi içeri sesleniyor: `Noray ben` Koruma, Maradona`nın içeriden gelen `Tamam` talimatının ardından kapıyı açıyor. Noray Abi geçiyor. Ama bir adım arkasındaki ben korumanın elini koymasıyla durmak zorunda kalıyorum. Noray Abi, hemen `O da benimle` deyince efsanenin odasındayız.

LOKUMA HAYRAN OLDU

Doğum gününde telefonla röportaj yaptığım Maradona koltukta keyifle purosunu tüttürüyor. Yanında yardımcıları oturuyor. Beni görünce büyük bir incelikle ayağa kalkıp, tokalaşıyor. Ardından yanında oturan yardımcılarıyla teker teker tanıştırıyor. Kendisine Türkiye`den getirdiğim lokumu takdim ediyorum. Alıyor ve `Diyetteyim ama yiyeceğim, tatmak isterim` diyor.

LOKUMA DAİR MİNİ BİR NOT!: Midesine kelepçe taktıran ve yaklaşık 30 kilo veren Maradona, röportajın ardından lokumu yemiş, Noray Abi`ye de `Ben hayatımda bu kadar lezzetli bir şey tatmadım` demiş.

2009-02-14 Sabah

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 11:53 am

Basında Mide Kelepçesi kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: