Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

ABD`de obez nüfus katlandı

leave a comment »

ABD`de obez nüfus katlandı	Sağlık ekonomisti Eric Finkelstein`dan, obeziteye yeni yorum: Ekonominin gelişmesi obezliği tetikliyor. Obezite sağlık sorunundan çok, yaşam tarzı…

AFP – WASHINGTON – ABD `de yetişkinler arasındaki obezite oranları rekor seviyeye ulaşırken, sağlık ekonomisti Eric Finkelstein, yeni kitabı `Şişmanlayan Amerika `da, obezitenin bir sağlık sorunundan çok, bir yaşam tarzı seçimi haline geldiği yorumunu yaptı. Finkelstein, “Obezite, gelişen ekonominin doğal bir uzantısı. Dünyanın bir numaralı ekonomisi olup da, emekten tasarruf eden aletlere sahip olunca, gıdaya erişim de kolaylaşınca insanlar daha çok yiyip daha az egzersiz yapmaya başlıyor” diyor.

Yazar, yetişkinlerde obezitenin 1960-2004 yıllarında iki kattan fazla arttığını, yüzde 13`ten yüzde 33`e yükseldiğini söylüyor. Dünyada yetişkinler arasındaki obezite oranları söz konusu olduğunda, ABD `den ileride olan tek ülke yüzde 35`le petrol zengini Suudi Arabistan . Obezitenin artmasıyla birlikte gelen sağlık sorunları, sağlık sistemi ve endüst-risinin sırtına büyük bir yük haline geliyor. Finkelstein “Ama eğer birinci kalitede bir tıp sisteminiz varsa ve obezitenin yol açtığı hastalıkları tedavi edebiliyorsanız, o zaman obez olmaktan korkmak için çok fazla neden kalmıyor” diye anlatıyor.

Obezler uzun ama sağlıksız yaşıyor

Finkelstein ve ekibi araştırmasında, normal, aşırı kilolu ve obez insanlardan yaşam sürelerini tahmin etmeleri istedi. Normal kilolular 78 yıl yaşayacaklarını tahmin ederken obezler kendilerine 74, fazla kilolularsa 75.5 yıl ömür biçti. Ölüm verilerine bakan diğer çalışmalar da aşırı kilolu insanların çok az bir farkla diğerlerinden daha erken öldüklerini gösteriyor. Sonuçları değerlendiren kitap, birçok bireyin obeziteyi tetikleyen bir yaşam tarzı sürmeyi bilinçli olarak seçtiği çıkarımını yapıyor.

Yazar Finkelstein, “İnsanlar seçimler yapıyor. Bazı insanlar da kamusal sağlık camiasının hoşnut olmayacağı bir kiloya sahip olmayı seçebilir. Biz neden onları daha ince yapmaya çalışıyoruz?” sorusunu ortaya atıyor. Kilo verme ve yönetimi uzmanı Dr . Linda Gotthelf de Amerikalıların daha uzun yaşadıklarını kabul ediyor ama yaşam kalitesinin yaşla beraber çok düştüğünden endişeli: “İnsanlar daha uzun yaşıyor olabilir ama sahip oldukları kronik hastalıklar da daha fazla. Sonuçta bu durum yaşam kalitesini düşürüyor, özelikle de obez insanlar yaşlandıkça daha fazla fonksiyonel kısıtlamalar yaşıyor, birçok tedaviyi bir arada görmek zorunda kalıyor.”

Obez insanların bazıları bunun bir tercih olduğunu onaylarken bazılarıysa bu görüşe şiddetle karşı çıkıyor. Eric Finkelstein ise kitabının amacını “Anladığım kadarıyla birçok insan için rahatsız edici bir pozisyon olan obeziteyle ilgili tartışmaları teşvik etmek” diye özetliyor.

2008-01-11 Radikal

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 10:44 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: