Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

2025`te Türkiye`nin yarısı şişman olacak

leave a comment »

2025`te Türkiye`nin yarısı şişman olacak	Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, modernleşme ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı şişmanlamanın, dünyanın en büyük salgın hastalığı olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Tabip Odası işbirliğiyle yürütülen sağlık panellerinin yeni dönemi başladı.

Sağlıklı Beslenme ve Obezite konusunu işleyen Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, modernleşme ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı şişmanlamanın, dünyanın en büyük salgın hastalığı olduğunu söyledi.

Prof. Yılmaz, En çok düşük gelir grupları, kadınlar ve kentlerde görülen şişmanlığın nedenlerinin başında, alkol-beslenme değişikliği, hareket azlığı, çeşitli ilaçlar ve doğum gibi çevre faktörlerinin geldiğini söyledi. Bu faktörler sebeplerin yüzde 50`sini kapsıyor.

Şişmanlığın yüzde 35`i kalıtsal, yüzde 15`i ise genetik nedenlere dayanıyor. Yapılan araştırmalara göre 2025`te dünya nüfusunun dörtte biri, Türkiye nüfusunun yüzde 40`ı, ABD `nin ise tamamı şişman olacak.

Tehlike kapıda

Yapılan araştırmalara göre 2025 yılında dünya nüfusunun dörtte birinin, ABD `nin %100`ünün şişman olacağına dikkati çeken Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Türkiye nüfusunun ise %40`ının şişmanlık hastalığına yakalanacağını söyleyerek, “2000`de %22, 2002`de %25.5 olan şişmanlık oranı rakamı 2005`te %30 olarak gerçekleşti. Bu da gösteriyor ki obezite ve şişmanlık hızla yayılıyor” dedi.

Çocuklar risk altında

Çocuklarda obezitenin son 10 yılda Avrupa `da %10, ABD `de ise %15 artış gösterdiğine işaret eden Yılmaz, çocuklara oyuncak alırken bile dikkatli seçimler yapılması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Çocuklara yuvarlak, iri oyuncaklar alarak onlara (normal budur) mesajı vererek yanlış yönlendirmeyelim. 1990`dan, 2000`lere gelinen süreçte tabak boyutlarının artmasının da şişmanlama üzerinde olumsuz etkileri vardır. Türk halkının sosyal özelliklerine bağlı olarak zaten yemek yeme alışkanlıkları şişmanlamaya çok müsaittir. Amerikan Kanser Derneği `nin 750 bin kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre, obezite; meme, kalınbağırsak, prostat kanserlerini arttırdığı belirlenmiş. Şişmanlık, ayrıca şeker, yüksek tansiyon, kan yağlarında bozukluk, damar sertliği gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Egzersiz şart

Obezitenin sebepleri ve zararlarını anlatan Prof.Dr. Yılmaz, bununla mücadele yollarını da sıraladı. Kilo vermek ve sağlıklı olmak isteyen kişilerin aldıkları gıdalar kadar düzenli egzersiz yapmaya da önem göstermeleri gerektiğini vurgulayan Yılmaz,

“Vücudun belleği en kötü olan dokusu, kas dokusudur. Kas , öğretilen aktiviteyi 36 saat sonra unutur, yani kilo problemi olanlar ve sağlıklı olmak isteyenler en az gün aşırı egzersiz yapmalıdır. Obezite tedavisinde kilo kaybı başarısı çok önemli bir kriter değildir. Önemli olan, uzun sürede, yavaş yavaş kilo vermek ve bunu muhafaza etmektir. En sağlıklı olanı bir ayda 2,5-3 kilo, en fazla 4 kilo vermektir” dedi.

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz`ın önerileri

Uzun sürede oluşan obezitenin çözümü de uzun sürelidir diyen Prof. Dr. Candeğer Yılmaz şu önerilerde bulundu:

-Salgın şekilde yayılan ve yineleyici bir hastalık olan obezitenin en iyi tedavisi kilo almamaktır.

-Kilo vermek isteyenlerin öğün atlamamak, vücudun ihtiyacı olan her besinden her gün belirli miktarda tüketmek gerekir.

-Kırmızı et yerine tavuk ve balık etini tercih etmek daha sağlıklıdır.

-Kızartma yerine haşlama ve ızgara tüketilmedir.

-Tatlı yemek isteyenler, daha az kalorili olan sütlü tatlıları tercih etmelidir.

-Bol meyve ve sebze yenmelidir

2008-02-05 http://www.oncevatan.com.tr

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 26, 2009 10:49 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: