Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obeziteye karşı uluslararası kampanya

leave a comment »

Obeziteye karşı uluslararası kampanya	BBC – LONDRA – 50`den fazla tüketici grubu, sağlıksız yiyeceklerin çocuklara pazarlanmasına karşı dünya çapında bir kampanya başlattı. Katılımı zorunlu değil, gönüllü olan kampanya, televizyon ve internet reklamlarına katı kısıtlamalar getiriyor. Londra `da bulunan Uluslararası Obezite Çalışma Kolu liderliğinde düzenlenen kampanyanın amacı, obeziteye bağlı hastalıkların tehdidi altında bulunan çocukların korunması.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 177 milyon çocuk obeziteye bağlı hastalıkların tehdidi altında. Uzmanlar, 2015`te 15 yaşından büyük 2.3 milyar insanın fazla kilolu olacağını öngörüyor. Örgütün başkanı Profesör Philip James , “Gıda sektörünün öncüleri ve hükümetlerin ortaya koyduğumuz standartlara uyması çok önemli.

Gıda ve içecek sektörü devlerine, sorunun değil çözümün bir parçası olmaları için meydan okuyoruz” dedi. Kampanyada öne sürülen standartlar arasında yüksek seviyede yağ, şeker, tuz içerecen yiyeceklere engelleme, sabah 6 ile akşam 9 saatleri arasında gıda reklamlarına yasak, internet reklamlarına kısıtlama ve reklamlarda ünlüleri veya çizgi film karakterlerini oynatmaya, yarışmalara ve hediyelere yasak getirilmesi gibi önlemler bulunuyor. Gıdaların pazarlanması konusunda Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere bazı ülkelerde önceden konulmuş yasaklar da mevcut.

2008-03-17 Radikal

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 25, 2009 9:26 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: