Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Kilolular meme kanserini daha ağır geçiriyor

leave a comment »

Kilolular meme kanserini daha ağır geçiriyor	Kilosu fazla olan meme kanseri hastalarının, hastalığı normal kilolulara göre daha ağır geçirdiği belirlendi.

WASHINGTON – ABD’deki Teksas Üniversitesinin Anderson Kanser Merkezinde görev yapan bilim adamları, obez ve şişman olan meme kanseri hastalarının normal kilolu meme kanseri hastalarına göre hastalığı daha ağır geçirdiğini ve daha çabuk öldüğünü bildirdi.

Clinical Cancer Research dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Dr. Massimo Cristofanilli, en tehlikeli meme kanseri türü iltihaplı meme kanserinin obez hastalarda görülme oranının yüzde 45, şişman hastalarda yüzde 30, normal kilolu hastalarda yüzde 15 olduğunu belirterek, araştırmalarının obez hastaların meme kanserini daha ağır geçirdiğini ortaya çıkardığını, şişman dokuların hastalığın daha ağır geçmesine neden olan iltihaplanmayı artırabileceğini öğrendiklerini söyledi.

Cristofanilli ve arkadaşları araştırmaları sırasında 606 meme kanseri vakasını inceledi. Vakaları tüm dünyada kabul gören Vücut Kitle Endeksine (Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı ile hesaplanması) göre sınıflayan bilim adamları, endeksi 25’in altında olanları normal kilolu, 25 ile 30 arasındaki şişman, 30 ve üzeriyse klinik obez olarak sınıflandırdı.

Aradan geçen 5 yılın ardından obez kadınların yüzde 56.8’inin, şişman kadınlarınsa yüzde 56.3’ünün, normal kilolu olanlarınsa yüzde 67.4’ünün hala hayatta olduğu tespit edildi. 10 yıl sonraysa normal kilolu olanların yüzde 56’dan fazlasının, obezlerin yüzde 42.7’sinin şişmanlarınsa yüzde 41.8’inin hayatta olduğu bildirildi.

Bilim adamları obezliğin sadece meme kanseri değil, birçok kanser türü için büyük risk oluşturduğunu belirtiyor. Geçen İngiliz bilim adamlarının Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmasında, obez olanların tiroid, miyelom, bağırsak, böbrek ve kan kanserine yakalanma riskinin iki kat fazla olduğu belirtilmişti.

AA

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 25, 2009 9:27 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: