Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Egzersizler ‘zorlayıcı olmalı’

leave a comment »

Egzersizler ‘zorlayıcı olmalı’	ABD’de önümüzdeki yıl yeni fiziksel aktivite tavsiye kılavuzu yayımlanacak. ABD’li uzmanlar, sağlıklı olabilmek için, egzersiz sırasında çok fazla ter dökmek gerektiğini söylüyor.

LONDRA – Amerikan Spor Tıbbı Koleji üyeleri, günlük 30 dakikalık “hafif egzersiz” yapılması tavsiyesinin yanlış anlaşılmasından kaygılı. Rapora göre, bazı kişiler bu tavsiyeyi arabayla küçük bir gezinti olarak algılayabiliyor. Uzmanlar, haftada beş gün ve günde en az 30 dakika hafif egzersiz ya da haftada üç gün 20 dakika süreyle, açık hava koşusu gibi zorlayıcı egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor. Ancak bu tavsiyenin yanlış yorumlandığına dikkat çekiliyor.

İnsan sağlığı için gerekli ideal egzersiz sıklığı ve yoğunluğu konusunda çok çeşitli tavsiyeler yayınlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günde 30 dakikalık hafif egzersizin sağlık için kabul edilebilecek asgari seviyenin sürdürülmesi için yeterli olduğunu söylemişti.

ÖNERİLER TARTIŞILIYOR

Belfast’taki Queen Üniversitesi’nden araştırmacılar ise haftada üç gün yarımşar saatlik yürüyüşün de haftada beş gün yarımşar saatlik yürüyüşle aynı dinçlik ve tansiyon değerlerini sağlayabileceğini belirtmişlerdi.

Spor sağlığı uzmanları ise bu tavsiyenin yanıltıcı olduğunu ve insanları egzersizden uzaklaştırabileceğini söylediler.

ABD’deki son raporu kaleme alan uzmanlar, önümüzdeki yıl Amerika’nın yeni fiziksel aktivite tavsiye kılavuzunu yayımlayacaklar.

1995 yılında yayımlanan rapordaki tavsiyeler, Dünya Sağlık Örgütü ve İngiltere hükümeti tarafından da kısa süre içinde kabul edilmişti.

Bu seferki tavsiyelerde yetişkinlerin günlük zorunlu yürüyüş ya da ev işleri gibi rutin eylemlerin üzerine bir takım yapısal egzersizler eklemesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Bu egzersizlerin zorlayıcı (hafif açık hava koşusu) ya da aerobik (hızlı yürüyüş) türde olması gerekiyor.

Bunun yanısıra kas gücünü ve dayanıklılığı artıran, haftada iki kez yapılan ağırlık çalışması türü egzersizler de öneriliyor.

EN AZ 10 DAKİKA

Egzersizlerin en az 10 dakika sürmesi gerekiyor. Daha fazlasının ise daha faydalı olacağı belirtiliyor. Ancak aşırı egzersizin de vücut açısından zararlı olabileceği vurgulanıyor.

Hamile hadınlar ve 65 yaşın üzerindeki kişilerin ise duruma göre daha az egzersiz yapmaları ya da normal aktivitelerini biraz artırmaları öneriliyor.

Leeds Metropolitan Üniversitesi’nden egzersiz ve obezite uzmanı Prof. Paul Gately, “herkese uyacak” bir tavsiye verilemeyeceğini söylüyor.

Gately’ye göre, “Fazla kilolu kişiler diyetlerini değiştirmedikleri takdirde, sırf mevcut kilolarını korumak için bir saat egzersiz yapmak zorunda.”

İngiltere Ulusal Obezite Forumu’ndan Dr. David Haslam ise insanların haftada iki kez ağırlık çalışması yapmasını beklemenin gerçekçi olup olmadığını sorguluyor.

Haslam, “Ben günlük hayata göre biçimlendirilmiş sağlıklı alışkanlıkları tercih ederim. Spor salonları, herkes için sürdürülebilir bir alışkanlık değil.” diyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı sözcüsü, gelişmelerin izlendiğini ancak şu an için İngiliz hükümetinin resmi egzersiz tavsiyelerinde bir değişimin sözkonusu olmadığını söylüyor.

BBC TÜRKÇE

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 25, 2009 9:42 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: