Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Zayıflatıcı destekler işe yarıyor mu

leave a comment »

Zayıflatıcı destekler işe yarıyor mu	Kilo kaybını hızlandırdığı ya da yağları erittiği (!) ileri sürülerek satılan besin desteklerinin çoğunun işe yaradığını gösteren hiçbir güvenilir bilimsel kanıt yoktur.

Bizim kanaatimiz de bu desteklerin kilo kaybı sağlayacağı umularak kullanılmamaları gerektiği yönündedir. Hiçbir bilimsel kilo kaybı yönetimi programı, özel bir tıbbi sorun söz konusu olmadıkça veya ortada hastalık düzeyinde, yani ağır derecede bir şişmanlık hali söz konusu olmadıkça reçete ile satılan ilaçları da kilo kaybı sağlayan destekleri de tavsiye etmiyor. Bu konuyu biraz daha açmakta, kafanızdaki soruları biraz daha azaltmakta yarar var.

REÇETELİ OLANLAR BİLE DİKKATLE KULLANILMALI

Reçete ile satılan ve yalnızca uzman doktorların yazabileceği kilo kaybı sağlayan ilaçların başında “Sibutramin” geliyor. Bu ilaçlar arasına yakın bir geçmişte “Rimonabant ” içeren biri daha eklendi. Daha önce reçete ile satılırken, şimdi ABD ve diğer bazı ülkelerde reçetesiz satışına izin verilen “Orlistat” ihtiva eden ilaçlar da bu grupta yer alıyor. Hiçbir hastanın bu ilaçlara kesinlikle kendi kararları ile başlamamaları gerekiyor. Eczacıların reçetesiz olarak bu ilaçları hastalarına satmamaları da yasal bir zorunluluk! Diyet uzmanlarının, egzersiz uzmanlarının, yani doktorlar dışında kalan sağlık çalışanlarının da bu ilaçları hastalarına önermeleri, yazmaları veya kullandırmaları tıbbi bir suç kabul ediliyor.

BİLİMSEL KANITLAR YETERLİ DEĞİL

Besin desteklerine gelince durum biraz farklı. Bu alanda müthiş bir ticari rant var. Besin desteği üreticileri her yıl değişik ürünleri şu veya bu isim ya da kılıf altında, “Kilo vermeye yardımcı olur” gibi yuvarlak cümlelerle pazarlamaya çalışıyorlar. Aslında bu güne kadar hakkında ciddiye alınabilecek birkaç çalışma olan CLA , Carnitin ile daha çok sayıda çalışma bulunan Chromium ve Yeşil çay özütü (epigallokateşin) dışında kalan bütün desteklerin herhangi bir yararının olmadığı belirtiliyor. CLA ve Carnitin ’i biz dahil birçok kilo yönetimi merkezi ciddi bir kilo yönetimi programı altında izledikleri hastalarına bazen önerebiliyor. CLA ’nın ve Carnitin ’in yağ-kas dengesini etkileyebileceğini, yağ mobilizasyonunu hızlandırabileceğini gösteren çalışmalar bu düşünceye temel teşkil ediyor. Bununla birlikte ne CLA ne de Carnitin kullanarak (diyet ve egzersiz yapmadan) kilo vermenizin mümkün olmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

KROM ETKİLİ OLABİLİR Mİ

Chromium picolinate’a gelince… Krom mineralinin insülin-şeker ilişkisini düzenlemede faydalı olduğunu, hiperinsülineminin neden olduğu kilo problemlerinin çözümünde faydalı olabileceğini biz de kabul ediyoruz. Bununla birlikte Chromium’un gücünü fazla abartmamak gerektiği kanaatindeyiz. Biz, ciddi düzeyde hiperinsülenimisi olanlarda “Metformin” içeren reçeteli ürünlerden faydalanmayı tercih ediyoruz. Yeşil çayın içinde bulunan kateşinlerin metabolizmayı az da olsa hızlandırabileceğini gösteren birçok çalışma var. Biz, kilo programına aldığımız hastalarda kalori kısıtlaması, aktivite artışı ve davranış değişikliğinin esas oyuncuları olarak kabul ediyoruz. Bir destek arayışı içerisinde olan hastalarımıza yeşil çaydan faydalanabileceklerini söylüyoruz. Yeşil çayı, çay olarak içmelerinin daha doğru olacağını hatırlatıyoruz. İsterlerse ve ekonomik imkanları müsaitse yeşil çay özütlerinden faydalanmalarında herhangi bir mahsur görmüyoruz.

BUNLAR FAYDASIZ

Garsinia gambocia, citrimax (Hidroksi Citric Acid), Hoodia, HCA , kafein veya kalsiyum içeren desteklerin ve bunlardan yapılan karışımların ise herhangi bir faydasının olmadığı kesindir. Bunlara hiçbir şekilde para harcamamak, vücudu bu gereksiz ve faydasız desteklerle doldurmamak gerekiyor. Bu ürünlerin etkinliğini gösteren güvenilir bilimsel çalışmalar yok! Kilo verebilmek amacıyla besin desteklerinden medet umuyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Bu ürünlere boş yere para harcamanın çoğu kez hiçbir faydası olmuyor. Bu desteklerle bedenler değil, olsa olsa cüzdanlar zayıflıyor. Bu destekleri içeren ürünleri ağızdan almanın da, vücuda bant şeklinde yapıştırmanın ya da krem şeklinde sürmenin de bir faydasının olmadığını bilmenizde yarar var. Bu ürünlere harcayacağınız paraları evinizde egzersiz yapabileceğiniz ucuz, güvenli ve etkili aktivite cihazlarına veya yürüyüş ayakkabısı, pedometre, nabız ölçer gibi egzersiz ekipmanlarına harcamanızı tavsiye ediyoruz. Sırası gelmişken bu destek ürünlerden bazılarının zararlı olabileceğini de hatırlatalım. İçinde 5 HTP , Efedrin efedra-, Ma Huang bulunan tiroid hormonları ihtiva eden destek ürünlerinden kesinlikle uzak durun.

2008-03-25 Hürriyet

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 3:54 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: