Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Ya artık kilo ver ya da sevdiklerinle vedalaş

leave a comment »

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 12’sinin, yaşadığı bölgelerde yaşam beklentisinin 1980’lerdekinin altına düştüğü ve düşüşün obezite, diyabet, akciğer kanseri, amfizem, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara bağlı ölümlerin artmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

İHTİYACIN ÖTESİNDE • Türkiye’de son dönemlerde yaşam ve çalışma koşullarının değişmesiyle beraber fast food yeme sistemi yaşamımızda kendine özel bir yer edindi. Aşırı kilonun kalp-damar hastalıkları, diyabet, astım, artirit, kanser, psikolojik bozukluklara yol açtığı ve tedavisinin kolay olmadığı bilenen acı bir gerçektir.

Türkiye’de obezitenin gittikçe arttığını dile getiren Uzman Sosyolog Psikolog Ozanser Ugurlu “Beslenme davranışı temel ihtiyaçları uygarlık seviyesi yiyeceklere ulaşmamızı kolaylaştırdığından tüketim seviyemiz gündelik ihtiyaçlarımızın ötesine kolaylıkla geçebilir hale gelmiştir. Bu durumda; toplumun bilinçlendirilmesi, sağlıklı ve düzenli beslenme konusunda insanların tutumlarının şekillendirilmesi gerekir.

Nasıl ki, toplumun gelişmesi için eğitime ihtiyacı var, aynı şekilde toplumun sağlıklı bir gelecek yaşaması için beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Aksi taktirde sağlık sorunlarının yanı sıra, tembellik ve sadece tüketime dayanan bir yaşam insanı psikolojik olarak sorunlara sevk edecektir. Böylesi durumlar toplumları geriye düşürecek, insanların fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşamalarına yol açacaktır. Hareket etmekten aciz kalmış insanların vücutsal hareketsizliklerinin bir süre sonra zihinsel faaliyetlerini de etkileyebileceğini ve toplumların sadece yemek yiyen, televizyon seyreden, üretmek yerine sürekli tüketen bireyler aracılığıyla birer sürü haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır”diyor.

YAŞ SINIRI DÜŞÜYOR • Diyetisyen Ezgi Sakar ise “Gün geçtikçe daha da önemli ve tehlikeli bir konu olan obezite ülkemizde de yayılmaya devam ediyor. Artık hem kırsal alanlar da hem de metropollerde görülen şey insanların hızla obez olma yolunda ilerlemesi. Bunun nedeni metropollerdeki bireylerin kırsal alana göre daha bilgili olmalarına karşılık iş ve yaşam temposuna ayak uydurabilmek için vakitsiz düzensiz ve dengesiz beslenmeleri. Kişiler vakitten kazanabilmek için daha çok fast food tarzı yiyeceklere yöneliyor. Bu tüketime etkisi olan stres faktörünü de unutmamak gerekiyor. Metropol insanlarının iş temposu, trafik stresi, sürekli gürültülü ortamlarda hızlı akan hayata yetişme çabaları ayrı bir faktör olarak yeme miktarını ve türünü etkiliyor. Kırsal alanlarda ise ev hanımlarının evde geçirdikleri süre içerisinde farketmeden sürekli tüketim durumunda olmaları, düzenlenen misafirliklerle beraber ikram edilen fazla yaşlı ve karbonhidratlı yiyecekler, kişilerin daha az hareketli olmaları da gene tüketimin bilinçsiz ve düzensiz yapılma nedenleri arasında yer alıyor. Uzmanlara göre Türkiye’de obezitenin başlama yaşı altıya kadar düştü. Türkiye’de obezite eğilimi yüzde 25’lere yakın duruma geldi. Kadınların üçte biri, erkeklerin ise beşte biri obez kategorisine giriyor. Uzmanları, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda obezitenin daha da ciddi bir sorun olacağına dikkat çekiyorlar. Obezitenin önlenmesi için bilinçli beslenmenin şart olduğunu belirten yetkililer, beslenme alışkanlığının okullarda ders olarak verilmesi gerektiğini vurguluyor.

OBEZİTE ÖLÜME BEŞ KALA • Teknolojinin gelişimi ile birlikte enerji harcamasında kısıtlama şişmanlığın tetikleyicisidir. Asansör, yürüyen merdiven, araba, otobüs, trenler, bilgisayar kullanımı, video oyunları, ev sinemaları, kablolu tv, televizyonun yaygınlaşması ile aktivitede pasifleşme şişmanlığı tetikleyen etmenler olarak sayılabilir.Yaşamda bireyin kendine ayıracağı vaktin daralması, yemek yeme, fiziksel aktivite, sağlıklı besin seçimini engelleyen faktörlere neden olmakta bu da şişmanlığın temel belirleyicisi olabilir. Hızlı acele geçen bir yaşam şekli, devamlı iş için koşuşturma, gereğinden fazla çalışmak, gece geç vakitlerde iş yerinde kalmak, aile stresi, bireyin egzersize ayıracağı zamanın olmaması yolun sonunu biraz daha yaklaştırıyor.

( Taraf/AYŞE TATLICI ) – 29.04.2008

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 12:08 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: