Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Türklerin yüzde 40`ı obez çıktı

leave a comment »

Türklerin yüzde 40`ı obez çıktı	Metabolik Sendrom Derneği 17 ilde araştırdı; obezite, hipertansiyon ve kolesterol tablomuzu çıkardı. Sonuç parlak değil: Kadınların yüzde 45`i, erkeklerin yüzde 28`i obez

İSTANBUL – Dünyanın her yerinde geniş kesimleri etkileyen obezite, Türkiye `de de gün geçtikçe daha çok insanı tehdit ediyor. Metabolik Sendrom Derneği `nin, Novartis `in Sağlık Vagonu Projesi kapsamındaki araştırmasına göre, Türkiye `de kadınların yüzde 45.3`ü obez. Sonuçlar, toplumun yüzde 35`inin metabolik sendromun etkisi altında olduğunu gösteriyor. Kadınlarda obezite oranına da bağlı olarak oran yüzde 36`ya çıkıyor. Metabolik sendrom; hipertansiyon, dislipidemi, diyabet ve obezitenin bir arada görülmesine verilen isim.

Türkiye çapında 17 ili dolaşan Novartis Sağlık Vagonu Projesi kapsamında Metabolik Sendrom Derneği tarafından Prof. Dr. Aytekin Oğuz `un koordinasyonunda yapılan Kardiyometre başlıklı araştırmada, 20 yaş üzeri 1296 kişinin verileri değerlendirildi. Amasya , Ankara , Aydın , Erzurum , Isparta , Mersin , İstanbul , İzmir , İzmit , Kütahya , Malatya , Manisa , Samsun , Sivas illerinde anket ve taramalar yapıldı. Çalışma, ortalama olarak Türk kadınlarının boyunu 1.58 m, kilosunuysa 74.3 kg olarak tespit etti. Erkeklerin boyunun 1.70 metre, kilosunun 80.6 kg olduğu ortaya çıktı. Bel çevresi ortalaması erkeklerde 94.7 cm, kadınlarda 89.7 cm olarak saptandı. Kadınların yüzde 54`ünün bel çevresi `kalın`, yani 88 cm `nin üstünde bulundu. Genel obezite oranı yüzde 39.7 iken, erkeklerin obezite oranı yüzde 27.7. Kadınlarınsa yüzde 45.3`ü obez.

İşşiz kesimin yarısı sigara kullanıyor

Metabolik sendromu tetikleyen faktörlerden biri de sigara. Araştırmada kadınların pasif içici olarak risk altında olduğu, aktif içiciliğin erkeklerde yüzde 36.3, kadınlarda yüzde 20.3 olduğu görüldü. İşsiz kesimin yüzde 42.9`u sigara kullanıyor. Entelektüel düzey yükseldikçe sigara kullanma sıklığı yüzde 20`ye düşüyor.

Hipertansiyon 20-44 yaş arasında yüzde 19.7, 45-64 yaş arasında yüzde 58, 65 yaş üzerinde yüzde 79.8 oranında görülüyor. Bel çevresinin kalın olduğu durumlarda (erkeklerde 95 cm üzeri, kadınlarda 88 cm üzeri), hipertansiyon sıklığı yüzde 61. Normal bel ölçülerine sahip kişilerin yüzde 32`sinde hipertansiyon var.

Kolesterolümüzün farkında değiliz

Araştırma; normal kiloya sahip kişilerin yüzde 6.7`sinde diyabet görüldüğünü, fazla kilolularda bu oranın 12.3 olduğunu, obezlerdeyse sıklığın yüzde 15`e çıktığını gösterdi. Kolesterol problemi olanların yüzde 43.4`ü durumun farkında, yüzde 17.1`i kolesterol problemi olmadığını, yüzde 39.5`i bilmediğini söylüyor.

Çalışma kapsamında günlük alışkanlıklar da incelendi. Buna göre, erkeklerin yüzde 50.7`si, kadınların yüzde 44.1`i televizyon ve bilgisayar başında günde üç saat ve daha fazla zaman geçiriyor. Kadınların yüzde 38`inin güne gitme alışkanlığı var. Erkeklerin yüzde 52.5`i kahveye hiç gitmezken, yüzde 28.8`i alışkanlık halinde haftada en az iki kez kahveye gidiyor.

2006`da Sağlık Bakanlığı `nca 15 bin 468 kişiyle yapılan araştırmada da Türkiye `de üç kişiden birinin obez olduğu ve obezitenin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğu görülmüştü.

2008-04-18 Radikal

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 3:34 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: