Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Türkiye`nin bel çevresi genişliyor

leave a comment »

Türkiye`nin bel çevresi genişliyor	5. Metabolik Sendrom kongresinde her 2 kadından biri ile her 3 erkekten birinin bel çevresinin normal değerlerin üzerinde olduğu ortaya çıktı. Bel çevresinin genişlemesi kalp, diyabet ve yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor, ani ölüm riskini artırıyor…

İSTANBUL – Bel çevresinin genişlemesi , tansiyonun, kan şekerinin ve kan yağlarının yükselmesiyle ortaya çıkıyor.Türkiye “de her 2 kadından birinin bel çevresi normal değer olan 88 cm”den, her 3 erkekten birinin de 102 cm fazla. Antalya “da yapılan 5. Metabolik Sendrom kongresinde biraraya gelen bilimadamları ani kalp ölümüne de yol açan bu sessiz salgına karşı halkı uyardı .

Metabolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz , “metabolik sendrom tüm dünyayı etkileyen bir salgın haline geldi. Dünyada en önemli ilk 5 sağlık sorunundan birisi olarak kabul ediliyor uyarısında bulundu.

HAMİLELİKTE SİGARA İÇEN ANNELERİN BEBEKLERİ ŞİŞMANLIYOR

Kongrede, obezitenin anne karnında başladığı hamilelik döneminde 14 kilodan fazla kilo alan ve sigara içen kadınların çocuklarının erişkinlikte obez olduğunu açıkladı.

Erciyes Üni . Tıp Fak . Öğretim Üyesi Prof . Dr. Selim Kurtoğlu , “Düşük tartılı yada fazla tartılı doğan bebekler ileride şişman oluyorlar. Sigara içmekte bir risk faktörü. Kadınlar sigara içmekten kaçınmalı, anne sütüyle çocuklarını beslemeliler dedi.

AKDENİZ DİYETİ ŞİŞMANLIK ORANINI YÜZDE 20 AZALTIYOR

Kongrede balık, sebze, meyve, kurubaklagil ve zeytinyağından zengin Akdeniz diyetiyle beslenmenin metabolik sendrom sıklığını yüzde 20 oranında azalttığı belirtildi.

2008-04-14 NTV-MSNBC

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 3:41 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: