Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Stres obeziteye davetiye çıkarıyor

leave a comment »

Çağın hastalığı obezitenin en önemli nedenlerinden biri stres. Üstelik strese bağlı obezite sadece bireyi etkilemiyor. Eşler arasındaki gerginlik çocuğu da bu hastalığın pençesine düşürüyor.

İş, ev, trafik gibi günlük koşuşturmacının parçası olarak hayatımıza dahil olan stres obeziteye de davetiye çıkarıyor. Koruyucu Tıp dergisinde 2002″de yayınlanan, Laitinen ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada, stres anlarında yüksek kalorili yiyecek ve alkollü içkiye yönelmenin şişmanlık gelişmesi riskini artırdığı belirlendi. Finlandiyalı araştırmacılar, 5 bin birey üzerinde yaptıkları çalışmada, besin tüketim miktarı ve tipi, hayatlarındaki stres, dost ve aile çevresinden gördükleri destek ve meslek ve evlilik geçmişleri açısından sorguladı. Araştırma sonunda strese bağlı yeme alışkanlığı olan bireylerin beden kitle indeksi ortalamaları araştırmadaki diğer katılımcılardan daha yüksek bulundu. Strese bağlı yeme alışkanlığı olan bireylerin sosis, hamburger, pizza ve çikolata gibi yağlı besinler tüketme miktarlarının ve alkol tüketiminin diğerlerinden yüksek olduğu belirlendi.

HEDEF ÇOCUKLAR

AMERİKA “da yapılan bir araştırmada, stresli veya birbirine karşı anlayışsız ve kaba davranan ebeveyne sahip aşırı kilolu veya obez bir çocuğun, sağlığına kavuşmasının çok daha zor olduğu buldu. Ebeveynin üzgün olması, çocuktaki depresyon semptomlarını tetiklemekte ve yaşam kalitesini düşürüyor. Eşlerin birbirine karşı haksızlık yapması da aynı etkilerin çıkmasına neden oluyor.

DEPRESYON ŞİŞMANLATIYOR

YAPILAN çalışmada, 96 aşırı kilolu ve obez çocuk ve ebeveynleri katıldı. Anne veya babasında stres veya depresyon olan çocuklarda, depresif semptomların çok daha fazla görüldüğü belirlendi. Eşler arasındaki anlaşmazlıkların çocuklarda aynı olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olduğu belirtildi. Bir çocuğun sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmasında, ebeveynin kritik bir role sahip olduğunu söyleyen araştırmacılar; yaşam kalitesinin düştüğünün en belirgin göstergesi çocukluk depresyonunun olduğunu buldu. 2008-05-18 Star

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 3:04 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: