Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Sık kilo alıp verenlere uyarı!

leave a comment »

165Hızlı kilo değişimi vücutta çatlakların oluşmasına sebep oluyor. Spor, egzersiz ve masajla çatlaklara engel olabilirsiniz. Vücutta oluşan çatlakların cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluştuğunu ifade eden Deri Hastalıkları Uzmanı Yusuf Özmen, buna sık kilo alıp vermenin neden olduğunu söyledi.

Her 3 kadından birinde görülen bu rahatsızlığın çeşitli etkenlerle cildin sağlığını kaybetmesi ve cilt dokusunun zayıf düşmesiyle ortaya çıktığını kaydetti. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü çiziklerin zamanla deri renginden açık bir renge dönüştüğünü aktaran Özmen, `En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik, obezite, hızlı büyüme, sık ağırlık kaldırma, kortizonlu ilaç kullanımı gibi durumlar neden oluyor.` dedi.

Özmen çatlakların oluşum sebeplerini şöyle açıkladı: `Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmakta; epidermis, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırıyor. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturuyor. Demet şeklindeki kolajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlıyor. Daha ince olan elastin lifleri, kolajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturuyor ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynuyor. Eğer kolajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılıyor ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alıyor, çatlaklar oluşuyor.`

Çatlaklara engel olunabilir mi?

Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekli. Çeşitli losyon ve yağlar cildin esnemesine yardımcı oluyor. Masaj yapılması da dolaşımı hızlandıracağı için çatlaklara karşı koruyucu olabiliyor.

Cildin hafifçe kızarıncaya kadar minik uyarıcı çimdiklerle yoğrulmasının yanı sıra ek olarak masaj, soğuk-sıcak su ile şok duş, düzenli egzersiz cilt ve kasların oksijenle beslenmesi, hücrelerin güçlenmesi açısından önemli. Güçlü hücreler çatlamazlar. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktör.

ZAMAN – 2008-08-13

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 11:30 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: