Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezite tedavisinde yeni bir ilaç!

leave a comment »

Kopenhag üniversitesi bilim adamları obeziteyle mücadele konusunda yeni bir ilaç geliştirdiler. Günde iki yane alındığında 6 ayda iki beden incelten bu ilacın etkin maddesi tesofensine. Şu ana kadar zayıflama amaçlı üretilen hiçbir ilaçta bu madde kullanılmamıştı.

Kopenhag üniversitesi bilim adamlarının uzun süre araştırmalardan sonra tanıttıkları bu ilaçla 6 yada tam iki beden incelmek mümkün. Tesofensine adlı maddenin beynin açlık bölgesi üzerindeki etkinliğinden yararlanılarak imal edilen bu ilaç sürekli toklu isteğine yol açarak kişinin yeme isteğini azaltıyor. 200 denek ve kontrol grubu üzerinde, placebo (ilaç olmayan ilaç olduğu düşünülmesi için hastaya verilen draje) ve bu ilacın farklı gruplara içirilerek yapılan deneylerde, ilacı içen grubun iki beden ya da daha fazla inceldiği görülmüş. Deneyen kişilerde imdiye kadar rastlanmış yan etkiler arasında, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık, ve duygularında iniş çıkış gözlenmiş. İlaç beyni kontrol ederek zayıflattığı için uzun süreli kullanım için sakınca gösterip göstermeyeceği halen araştırılıyor. Ancak 6-8 aya kadar kayda değer bir problem yaşanmamış.

Gelecek yıl piyasada bulabileceğimiz bu ilaç için Cambridge üniversitesi profesörlerinden obezite uzmanı Steve O’Rahilly, “Her ilacın yan etkisi vardır, tansiyon ilacının da obezite ilacının da. Sonuçta obez olan kişinin hayataı tehdit altındadır ve eğer ilaç bunu çözeckse küçük yan etkileri görmezden gelebililiriz. Ama tabi ki bu hastayı devamlı kontrol altında tutularak olmalıdır.” diyor.

İlacı piyasaya sürmeye hazırlanan uzmanlar, bu haplarla fazla kilonun yüzde yirmisini kolaylıkla verebileceğimizi söylüyorlar. İlacın fiyatının ise şu an piyasada bulunan diğer zayıflama haplarından -Acomplia, Reductil and Xenical- fazla olacağı düşünülmüyor.

Kaynak: Su

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 10:26 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: