Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezite felce neden oluyor

leave a comment »

173Çağın en önemli hastalıklarından birisi olan obezite insan ömrünü de kısaltıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Suadiye Tıp Merkezi `nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Öcal Kuzum, obezitenin yol açtığı hastalıklar konusunda şunları söyledi:

Obezite bir hastalık mıdır?

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite, genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO ), obezitenin küresel bir epidemi halini aldığını ve mutlaka tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu ilan etmiştir.

Obezlerin sayısı artıyor mu?

WHO verilerine göre, dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve 1.6 milyar civarında da hafif şişman birey bulunmaktadır.

Obezite en çok hangi hastalıklara neden oluyor?

Obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, safra kesesi taşı, karaciğer yağlanması, artroz, reflü özefagut, gut, adet görme bozuklukları, felç, uyku apnesi ve kadınlarda aşırı tüylenme görülme sıklığını artırmaktadır.

BEL ÇEVRESİ ÇOK ÖNEMLİ

Vücuttaki yağ dağılımının doğru olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yağ dağılımının en basit göstergesi bel/kalça oranıdır. Bel/kalça oranı ile kronik hastalıklar arasındaki ilişkinin karın bölgesi yağlarının miktarıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Tek başına bel çevresinin ölçülmesi de karın yağ dağılımı ve sağlığın bozulmasına bir gösterge olarak kullanımı sağlamaktadır. Bel kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm `nin altında olmalıdır.

Kilo vermenin faydaları nelerdir?

Kilo verildiğinde; kalp hastalığı oluşma riski düşer, yüksek kan basıncı azalır ve yüksek kan şekeri, yağlı karaciğer, uyku apnesi ile kan yağları düzelir.

Yanlış yapılan diyet yorgunluk nedeni

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite; diyet, egzersiz, davranış tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ile iyileştirilebilir.

Türkiye `de durum nasıl?

Ülkemizde obezite görülme sıklığını saptamaya yönelik çalışmaların sayısı maalesef ulusal düzeyde fazla değildir. Ülkemizde şişmanlık hızı erkeklerde yüzde 7.6, kadınlarda yüzde 25 iken; 1984 verilerine göre bu hızlar erkekte yüzde 12.9 ve yüzde 33 rapor edilmiştir.

Yaşla birlikte artış gösterir mi?

Genel olarak obezite görülme sıklığının yaşlanmayla birlikte arttığı gözlenmiştir. 55-59 yaş grubunun yüzde 34.8, 40-55 yaş grunbundaki kişilerin de yüzde 30`unun obez olduğu belirlenmiştir.

Yanlış yapılan diyetler ne gibi sonuçlara yol açar?

Açlık diyetleri ve çok düşük kalorili diyetler hızlı kilo kaybına neder olur. Ancak sağlığa da zararlıdır. Bu tür diyet yapanlarda; kalp ritim bozuklukları, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, hipotansiyon, bulantı ve kusma, kabızlık ve ishal, safra taşı oluşumu, kanda ürik asit artışı, yorgunluk ve saç dökülmesi gibi yan etkilere yol açabilir.

Obezite insan ömrünü kısaltıyor mu?

Ülkemiz artık ne yazık ki obezitenin sorun olduğu 1. grup ülkeler arasında yerini almış durumda. Mutlaka önlem almalıyız. Kalp hastalıkları, tansiyon ve bazı kanser türleri kiloya bağlı olarak gelişiyor ve kişinin yaşam kalitesini düşürerek ömrünü de kısaltıyor.

2008-07-22 Yeni Şafak

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 11:54 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: