Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Kız Öğrencilerde Kilo Sorunu

leave a comment »

Yapılan araştırmada kız öğrencilerin %11`inin obezite riski taşıdığı belirlendi. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asena Akdemir , lisede okuyan 665 kız öğrenciyi kapsayan araştırmada yüzde 11`inin aşırı kilolu olduğunu ve obezite riski taşıdıklarının belirlendiğini bildirdi.

Akdemir , gençlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili ailelerden yoğun şikayet aldıklarını ve bu nedenle kilo problemleri ile ilgili araştırma yaptıklarını söyledi. Farklı okullardan seçilen 665 kız öğrenciyle anket çalışması yaptıkları ve kilolarından memnun olmayanların yüzde 60`ının birkaç kez diyet uyguladıklarının anlaşıldığını ifade eden Akdemir , şöyle devam etti:

“Gençler arasında hazır yemek (fast food) alışkanlığına bağlı olarak obezite de her geçen gün artıyor. Bu nedenle de birçok kişinin vücut şeklinde bozulmalar ve hatta gençlerimizde erken yaşlarda aşırı kiloya bağlı olarak kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunları engelleyebilmek ve yeme alışkanlıkları ile ilgili yanlışları düzeltmek için yaptığımız araştırmada, sosyal ve ekonomik durumuna göre seçtiğimiz 665 kız öğrenciden yüzde 60`ının Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kilolarının ideal olduğu sonucuna ulaştık. raştırmaya katılan kızların yüzde 11`inin aşırı kilolu olduğu ve obezite riski taşıdıkları belirlendi. Bu oran yüksek bir rakam.”

Akdemir , dünyada olduğu gibi Türkiye `de de obezitenin her geçen gün arttığını, olası sorunların önlenmesi için yeme alışkanlıklarına çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. 2008-05-21 TRT

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 3:04 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: