Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

İnsanlar kilo aldı, şeker hastalığı 10 yılda 2 kat arttı

leave a comment »

149Son yıllarda obezitenin artmasına bağlı olarak şeker hastalığının görülme oranı da son 10 yılda iki katına çıktı. Araştırmacılar, 1995-1997 yılları arasında binde 4.8 yeni şeker hastalığı vakaları görülürken, 2005-2007 yılları arasında bu oran binde 9.1`e çıktığını belirttiler. Bunun nedeni olarak da obezitenin artması gösteriliyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi`nin Diyabet Bölümü`nde görev yapan veri analisti Karen Kirtland, `Tip 2 diyabetinin risk faktörleri arasında obezite ve hareketsizlik bulunuyor. Amerika`nın diğer bölgeleriyle karşılaştırdığımızda güneyde daha büyük bir artış olduğunu görüyoruz` dedi. Kirtland, hastalığa yakalanma riski olanların kilo vererek, aktif bir yaşam sürerek ve daha sağlıklı gıdalar seçerek bu riski önleyebileceklerini veya geciktirebileceklerini belirtti.

CDC`nin Haftalık Hastalık ve Ölüm Raporu`nun 31. sayısında yer alan çalışmada, 33 eyaletteki yeni vakaların verileri toplandı. Araştırmacılar, tip 2 şeker hastalığı vakalarının en çok Alabama, Florida, Georgia, Kentucky, Lousiana, South Carolina, Tennessee, Texas ve West Virginia`da görüldüğünü tespit ettiler.

Tahmini 23,6 milyon Amerikalı yetişkin ve çocuk şeker hastası, ancak bu sayının dörtte biri hasta olduğunu bilmiyor. Vakaların yüzde 90-95`inde tip 2 diyabeti bulunuyor. Katz, güney eyaletinde yaşayan insanların daha fakir olduğuna dikkat çekerken, istatistiklere göre şeker hastalığı vakalarının büyük çoğunluğunun bu bölgede görüldüğünü söylüyor. 2008-11-01 Zaman

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 10:26 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: