Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Aşırı kilolu çocuklar ailelerinden zorla alınacak

leave a comment »

164

İNGİLTERE’de obezite sorunun girerek artması nedeniyle, konuya çözüm bulmak için milyarlarca sterlin harcayan yerel yönetimler çaresiz kalınca Yerel Hükümetler Birliği, aşırı kilolu çocukları ailelerinin elinden zorla alıp, özel bakıma tabi tutulmalarını istedi.

İngiltere’de hızla yayılan obezite sorununu çözmek için hükümet okul mutfaklarını elden geçirdi. Hükümet, öğle yemeği menülerinden patates kızartması, hamburger gibi yağlı besinleri çıkararak, sebze ağırlıklı yemekler konusunda ısrar etti. Yıllardan bu yana yemeklerle beslenen öğrenciler buna itiraz edince proje istenen başarıya ulaşamadı. Bunun ardından yetkililer, aileleri eğitme yoluna gitti. Bunda da başarısız olununca, imdi obez olan çocukların ailelerinin elinden zorla alınarak özel bir merkeze konmaları gündeme geldi.

İngiltere ve Galler’de 400 belediyeyi temsil eden Yerel Hükümetler Birliği, sosyal hizmetler bölümü çalışanlarının, ciddi sağlık sorunları olan aşırı kilolu çocuklar için zorlayıcı önlemler alma yoluna gideceğini açıkladı. Konuyla ilgili ailelere eğitim programı hazırlayan Sosyal Servis’in bu projenin başarılı olmaması nedeniyle aşırı şişman çocuklara ‘ana-baba ihmali kurbanları’ muamelesi yapmak zorunda kalabileceği ifade edildi.

İngiltere’de yapılan son araştırmalar, 2012 yılına kadar yaklaşık 1 milyon obez çocuğun kalp hastalıkları, inme, yüksek tansiyon ve diabet gibi sorunlarla karşılaşacağını gösteriyor.

İstatistiklerin İngiltere’nin dünyanın ‘obezite başkenti’ olma yolunda hızla ilerlediğini ortaya koyduğu belirtildi. 2004 yılında yüzde 10 olarak belirlenen erkek obez çocuk oranının 2025 yılında yüzde 25’e yükseleceği; yine aynı yaş grubundaki obez kız çocuğu oranının yüzde 14’e çıkacağı hesaplandı.

İngiltere gündeminden düşmeyen şişmanlık sağlık sorunları yanı sıra ekonomik sorunları da beraberinde getirdi. Okular şişman öğrenciler nedeniyle sınıflarda daha büyük mobilya, kantin ve jimnastik salonuna gereksinim duyuyor ve bunun için oldukça yüklü masraflar yapılıyor.

Aynur TATTERSALL /LONDRA, (DHA)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 11:27 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: