Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Amerika’da obezler yılda 7 bin 93 dolar az kazanıyor

leave a comment »

ABD’de başlıca sağlık sorunlarından biri kabul edilen obezitenin, sağlığın yanı sıra vatandaşların ceplerini de vurduğu ortaya çıktı.

ABD’de yayımlanan Newsweek dergisinin haberine göre, yaygın obezite, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları ve benzerleri, bugünün çocuklarının ebeveynleri kadar uzun yaşayamayabileceği anlamına da geliyor. Üstelik obezite sorunu olanların gelirleri normal kiloda olan çalışanların ortalama 7 bin 93 dolar altında kalıyor.

Sigorta primi yükseliyor

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, obez Amerikalı kadın ve erkekler diğer meslektaşlarına göre saatte 3.41 dolar daha az kazanıyor. Kazanç farklılığı bir ölçüde sağlık sigortası fiyatındaki yüksekliğe bağlanıyor. Örneğin, normal kilodaki meslektaşına göre, aşırı kilolu bir erkeğin sağlık harcamaları yılda 170 dolar, aşırı kilolu bir kadının harcaması ise yılda 495 dolar farklılık gösteriyor.

Bir hafta işe gitmiyor

Obezlerin sağlık sorunları nedeniyle daha az çalıştığı, dolayısıyla bunun kazançlarına yansıdığı da obezite konulu araştırmaların gösterdiği diğer bir sonuç. Buna göre, obezite mağdurları kilo kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle yılda ortalama bir hafta işe gidemiyor. Öte yandan bazı hava yolu şirketleri, obez olan ya da tek bir koltuğa sığamayabilecek yolcularından “kendilerine yetecek kadar koltuk” için bilet almalarını istiyor. Obezite, ABD’nin en önemli sorunlarından enerji tüketimini de olumsuz etkiliyor. Daha fazla ağırlık daha fazla benzin anlamına geliyor. Araştırmalara göre, Amerikan halkının yüzde 86’sının 2030 yılına kadar aşırı kilolu ya da obez olacağının altı çiziliyor.

Hürriyet 17 Ağustos 2008

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 11:28 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: