Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi`ne obezite polikliniği açıldı.

leave a comment »

1Afyonkarahisar Devlet Hastanesi`nin Obezite Polikliniği hizmete açıldı. Kentte yaşayan obezite veya aşırı kilo sorunu olan hastalar, artık çeşitli programlar uygulayarak tedavi olabilecek.

Poliklinik hakkında bilgi veren fizyoloji uzmanı Lütfi Akgün, burada hastaların önce obezite profilini çıkarttıklarını, bu çerçevede de ne tür egzersiz yapabilir, ne kadar süre yapacak, sıklığı ne oranla olmalı konusunda tespit yapacaklarını söyledi. Kişiye belli bir enerji harcatacaklarını dile getiren Akgün, `Bu harcayacağı enerjiye göre beslenme ve diyet uzmanımız ne şekilde beslenmesi gerektiğini ayarlıyor. Belli bir süre sonra hasta tekrar bize geri bildirimlerle geliyor. Bu geri bildirimlere göre gerekli kontrolleri yapıyoruz ve bu beslenmeyi hastanın davranışı haline getiriyoruz. Diyet uzmanımız da bu kişinin beslenmesini ayarlıyor.` dedi.

Sloganlarının`Yaşam harekettir` şeklinde ifade eden Akgün, uygulamalardan sosyal güvencesi olan herkesin faydalanabileceğini kaydetti. Polikliniğe sadece kilo problemi olanların dışında, normal sağlıklı insanların da gelebileceğini aktaran Lütfi Akgün, sağlıklı yaşam için egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek istediklerini belirtti.

Diyetisyen Ruşen Özcan da bazı vatandaşların kilo vermek uğruna yanlış diyetler uyguladığına değindi. İnsanların kilo problemi için tehlikeli diyetlere gidebildiklerini ifade eden Özcan, şunları söyledi: `Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden kalıcı sonuçlara ulaşamayız. O yüzden mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurursak, gereken analizlerin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde insanlar yanlış yerlere gittikleri zaman sağlıklarını tehdit edici sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Bilinçsiz diyet ve egzersizler yapıyorlar. Sonuçta ciddi hasarlarla bize geliyorlar. Öyle bilindiği gibi diyet yapmak aç gezmek değil. Tam tersi kişinin günlük ihtiyaçlarına karşılayacağı, yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebileceği bir program çıkartmak gerekiyor.`

Hastanın sosyo ekonomik durumu ve beslenme alışkanlıklarına göre beslenme programı yaptıklarını dile getiren Özcan, `Örneğin süt içmeyen birisine illa süt içeceksin demiyoruz. Ya da maddi durumu iyi olmayan birisine et yiyeceksiniz demiyoruz. Onun yerine alternatif seçenekler sunuyoruz.` şeklinde konuştu.

2008-12-30 CİHAN

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 24, 2009 10:07 am

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: