Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Zayıflama İlaçlarına Bir Kurban Daha Verildi!

leave a comment »

28Türkiye’ye Uzakdoğu’dan sokulan ve orijinal adı ‘La Jiao Shou Shen’ olan Meksika biberi çekirdeği esanslı zayıflama hapı kullanan 110 kilo ağırlığındaki 28 yaşındaki Ferhan Yılmaz, evinde ölü bulundu. Polis, yatağının başucunda 3 kutu zayıflama hapı bulurken, yakınları ve komşuları Ferhan Yılmaz’ın uzun süredir zayıflamak için alternatif zayıflama metodları üzerinde araştırma yaptığını söyledi.

Olay bu sabah Bayındır Mahallesi’nden gelen bir ihbarla ortaya çıktı. 340 Sokak Kuzucu Apartmanı’nın 5’inci katında yalnız oturan, internet kafe işletmeciliği yapan Ferhan Yılmaz’ın kapısını çalan komşuları, yanıt alamayınca polise haber verdi. Gelen polis, çilingire açtırdığı kapıdan girdiğinde, 110 kilo ağırlığındaki Ferhan’ı, yatağında ölü buldu. Yatağının başucunda da 3 kutu zayıflama hapı bulundu. Ölümü şüpheli görülen genç için Olay Yeri İnceleme ekipleri çağrıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası dedektiflerinin de geldiği evden polis ekipleri, ‘La Jiao Shou Shen’ adlı zayıflama haplarını alarak ayrıldı. Yakınları ve komşuları Ferhan Yılmaz’ın uzun süredir zayıflamak için alternatif zayıflama metodları üzerinde araştırma yaptığını söyledi. Komşuları, “Herhangi bir hastalığı yoktu. Sadece, fazla kilo sorununu çözmek için hap kullandığını duyduk. Çevresinde çok sevilen bir gençti” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’de üretim izni vermediği zayıflama hapını kullanan Ferhan Yılmaz’ın kesin ölüm nedeninin Akdeniz Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek raporla belirleneceği ifade edildi.

Piyasada kutusu 40 TL’den başlayan fiyatlarla satışı kaçak yollarla yapılan ‘Meksika Biberi’ hapının kullanımı ile ilgili olarak internet sitelerinde de uyarılar bulunuluyor. Hamile, gebe ve emzirenlerin kesinlikle kullanamayacakları vurgulanan hapın, ayrıca karaciğer, kalp ve böbrek yetmezliği olanlar ile yüksek tansiyonlu kişiler, ülser veya gastrit şikayeti olanların kullanmasının hayati tehlike oluşturacağı belirtiliyor. Alkol ile birlikte kullanımının da zararlı olduğu belirtilen uyarılarda hapın mutlak surette doktor kontrolünde alınması gerektiği de özellikle vurgulanıyor. Dünyada sadece Rusya ve Çin’de resmi olarak satışı yapılan bu hapın Türkiye’de sahtelerinin de üretildiği iddia ediliyor. (Kaynak: Milliyet)

Adminin Notu: Meşhur Lida rezaletinden ve yasaklanması için yürüttüğümüz mücadeleden beri, bu tarz ilaçların Sağlık Bakanlığı izni bypasslanarak Tarım Bakanlığı izni ile satılmasının taammüden cinayet anlamına geldiğini her fırsatta yineliyoruz. Ancak, sevgili halkımız hala bu kan emicilere para akıtmaya devam ediyor. Sizler bilinçlenmeden bu ilaç cinayetleri bitmeyecektir. Bu ilaçları getirten adamların daha önce uyuşturucu ya da akaryakıt kaçakçılığından sabıkalı olmaları da mı size birşey ifade etmiyor? Lütfen sağlığınızı bu zehir tüccarlarına malzeme etmeyin. Obeziteden kurtulmanın basit ve zahmetsiz bir yolu olmadığını unutmayın.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:24 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: