Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Vücut kütle endeksi ne kadar doğru?

leave a comment »

kutleBir insanın ideal vücut ağırlığı yaş, kas yağları, boy, cinsiyet ve kemik yoğunluğu gibi faktörlerler tarafından belirleniyor.Bazıları, Vücut Kütle Endeksi(VKE)`nin, ideal vücut ağırlığınızı hesaplamanın ideal yolu olduğunu söylerken, diğerleri ise BMI`nin yanlış olduğunu, kas kütlesini hesaplamadığını ve bu nedenle bel ve basen oranının daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Medicalnewstoday isimli sitede yer habere göre, bir kişinin ideal vücut ağırlığı, diğerlerinden tamamen farklı olabilir. Kendizini ailenizle ya da arkadaşlarınızla karşılaştırırsanız, kendinizi riske atarsınız. Hatta kendinizi dışarıdaki insanlarla karşılaştırmak da işe yaramaz. Aşırı kilolu ve obezliğin seviyesi, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bazı ülkelerin sağlık otoriteleri, vücut kütle endeksinin en düşük sınırını 20 olarak kabul ediyorlar.

Vücut Kütle Endeksi sağlıklı bir ölçüm müdür?

Sizin vücut kütle endeksiniz, boyunuzla bağlantılı kilonuzdur. Vücut kitle endeksini hesaplamak çok kolay. Ağırlığınızı, boyunuzun karesine böleceksiniz. Diyelim ki, 80 kilosunuz ve 1.80 boyundasınız. 1.80`ın karesi (1.80X1.80) 3.24`tür. 80`i 3.24`e böldüğünüzde çıkan sonuç 24.69 sizin vücut kütle endeksinizdir.

Düşük kilolu………..18.5 kg/m²

Normal kilolu……….18.5-24.9 kg/m²

Fazla kilolu……………25-29.9 kg/m²

Şişman (hafif)……….30-34.9 kg/m²

Vücut kütle endeksi kişinin bel, göğüs ya da kalça ölçümlemelerini hesaplamayan basit bir ölçümdür. 100 metre sürat koşusu şampiyonu televizyon karşısında aşırı yemek yiyerek şişmanlayan televizyon hastasından daha ağır VKE`ye sahip olabiir. Televizyon hastası büyük bir göbeğe ve kalçalarında, kanında, vücudunun diğer taraflarında fazla yağa sahipken, bu kişinin fazla kası yoktur. Atlet daha küçük bel ile daha az vücut yağına sahiptir ve daha sağlıklıdır. VKE kriterine göre ise, televizyon hastası daha sağlıklıdır.

Vücut kitle endeksi, kemik yoğunluğunu da hesaba katmıyor. Şiddetli osteoporoz (kemik erimesi) hastasının vücut kütle endeksi aynı boydaki sağlıklı herhangi birinden daha düşüktür. Fakat, osteoporozu olan kişi daha büyük bele, daha fazla vücut yağına ve güçsüz kemiklere sahiptir.

Birçok uzman VKE`ni sağlık değerlendirmesinde kullanışlı olmadığını söylüyor. Uzmanlar, ayrıca VKE`nin aşırı kilolu ya da obez kişilerde yağ miktarını değerinin altında, zayıf ya da adaleli kişilerde ise yağ miktarını fazla hesaplandığını söylüyorlar.

Zaman Online

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 9:36 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: