Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Türkiye'nin yeni tehdidi obezite.

leave a comment »

Obez KediTürkiye’de kadınların yüzde 35’i, erkeklerin ise yüzde 20’si obez. Ayrıca obezite hastalarının yaklaşık yüzde 5’i, aşırı kiloları nedeniyle cerrahi müdahale aşamasında.

Antalya’da düzenlen 11. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi, obeziteyle ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Kongrede yapılan değerlendirmelere göre; Türkiye’de kadınların yüzde 35’i, erkeklerin ise yüzde 20’si obez. Ayrıca obezite hastalarının yaklaşık yüzde 5’i, aşırı kiloları nedeniyle cerrahi müdahale aşamasında. Obezitenin en fazla görüldüğü bölgeler ise İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu.

DÜNYADA 300 MİLYON OBEZ VAR

Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle obezitenin giderek arttığını kaydeden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Okan Yıldız, obezitenin günümüzde adeta bir salgın durumunda olduğunu söyledi. Dünyada 1 milyardan fazla kişinin kilo fazlası olduğunu aktaran Yıldız, en az 300 milyon kişinin de obezite düzeyinde olduğunu kaydetti.

HER YIL 40 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR

Obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl dünyada 40 bin kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Yıldız, “Obezite nedeniyle her yıl 120 milyar dolar para harcanıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Türkiye’de kadınların yüzde 35’i, erkeklerin ise yüzde 20’si obezite düzeyinde. Bunların yaklaşık yüzde 5’i de aşırı kiloları nedeniyle cerrahi müdahale aşamasında” dedi.

ÇOCUKLARDA DA GİDEREK ARTIYOR

Obezitenin çocuklarda da giderek arttığını belirten Doç. Dr. Yıldız, “Çocuklarda obezite sıklığı yüzde 15’e ulaşmış durumda. Obezite gelişiminde genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Çocuklar, genetik olarak kilo alabildiği gibi, dengesiz ve yanlış beslenme nedeniyle de kilo alabilirler. Hatta gen yapıları değişerek ilerde obez bireyler haline gelebilirler. Ayrıca şişman çocuklarlarla arkadaşlık eden çocukların obez olma riski daha fazla” diye konuştu.

Soner ÖZCAN/ANTALYA (AHT) Haberturk

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:08 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: